„Smoke On The Water” doczekało się teledysku po 50 latach

Jeden z najsłynniejszych riffów gitarowych oraz opisana w hicie historia nagrywania płyty „Machine Head” Deep Purple po pożarze w kasynie w Montreaux i koncercie Franka Zappy, ma wreszcie oprawę filmową. Album powróci na swoje pięćdziesięciolecie.

Publikacja: 05.03.2024 22:28

„Smoke On The Water” doczekało się teledysku po 50 latach

Foto: Universal

Deep Purple w ramach promocji edycji Super Deluxe albumu „Machine Head” zdecydowała się po raz pierwszy w historii zilustrować utwór oficjalnym teledyskiem.

„Smoke On The Water" Deep Purple i dramat Franka Zappy

Utwór „Smoke On The Water” zainspirowany został pożarem w kasynie w Montreux, w Szwajcarii, który miał miejsce 4 grudnia 1971 roku. Zaraz po koncercie Franka Zappy Deep Purple miał tam rozpocząć nagrywanie swojego albumu „Machine Head”, ale podczas występu ktoś wystrzelił race, która podpaliły lokal. Zespół obserwował pożar z pobliskiej restauracji. Kiedy ogień przygasł, warstwa dymu przykryła Jezioro Genewskie, na które wychodziło kasyno.

Ten obraz dał Rogerowi Gloverowi pomysł na tytuł dla utworu, a Gillan szybko z nim napisał tekst. Jak opowiadał Gillan, muzyka była odrzutem z sesji nagraniowej, służącym do rozgrzewki. Gdy zabrakło siedmiu minut do zamknięcia sesji – muzycy nie mieli wyjścia i zarejestrowali utwór. Po tym jak przypadł do gustu fanom – trafił na singiel i przeszedł do historii. Stworzona przez brytyjskie studio Chiba Film animacja wiernie oddaje historię piosenki. Deep Purple przybyli do Montreux, gdzie mieli nagrać nową płytę z użyciem mobilnego studia nagraniowego wynajętego od The Rolling Stones.

– To dla nas zaszczyt, że mogliśmy stworzyć wizualizację do tej piosenki, bezsprzecznie jednego z największych rockowych utworów wszech czasów. Sama piosenka jest historią, dzięki czemu nie brakowało nam inspiracji do scen towarzyszących muzyce. Skupiliśmy się na tym, że zespół był pod presją, by nagrać tę płytę na czas po wydarzeniach, które miały miejsce w kasynie. Chcieliśmy pokazać to, co działo się feralnej nocy, wiernie oddając zachowanie członków zespołu, ale jednocześnie tworząc pełen akcji animowany klip, w którym igła gramofonu ściga muzyków, podążając wzdłuż głębokich rowków płyty. W trakcie tej pogoni odwiedzamy miejsca i bohaterów wymienionych w „Smoke On The Water”, napotykamy ogień, wodę, dym, policję, a nawet smoki, które próbują przejąć kontrolę nad igłą gramofonową, chcąc wyciąć własną ścieżkę w płycie winylowej. Piosenka była podsumowaniem procesu tworzenia albumu i mamy nadzieję, że towarzysząca jej animacja ucieszy zarówno obecnych, jak i nowych fanów Deep Purple – komentują reżyserzy Dan Gibling i Luke McDonnell z Chiba Film. W finale clipu widać koncert zespołu.

Syn Zappy, zmiksował „Smoke On The Water”

W teledysku wykorzystany został trwający ponad sześć minut tegoroczny remix piosenki Deep Purple autorstwa Dweezila Zappy, syna Franka Zappy. Oryginalna wersja utworu z 1973 r. znalazła się w Top 10 list przebojów w wielu krajach na świecie i została uznana przez „Rolling Stone” za jedną z 500 najważniejszych piosenek wszech czasów.

Universal Music uhonoruje wyjątkowy album „Machine Head”, na którym znalazło się „Smoke On The Water”, bogatą reedycją zawierającą nowe miksy i niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe. „MACHINE HEAD: SUPER DELUXE EDITION” będzie dostępne od 29 marca jako: LP/3CD/Blu-ray audio oraz w digitalu.

Oprócz zmiksowanego na nowo oryginalnego albumu, który zostanie wydany na LP i CD, Super Deluxe Edition zawiera także zapis dwóch koncertów. Pierwszy, nagrany 9 marca 1972 roku w Paris Theatre w Londynie, pokazuje, w jak imponującej formie zespół był w trakcie trasy „Machine Head Tour”. Drugi, wcześniej niepublikowany, został zarejestrowany w kwietniu 1971 roku w kasynie Montreux w Szwajcarii, przed wydarzeniami opisanymi w „Smoke On The Water”.

Deep Purple w ramach promocji edycji Super Deluxe albumu „Machine Head” zdecydowała się po raz pierwszy w historii zilustrować utwór oficjalnym teledyskiem.

„Smoke On The Water" Deep Purple i dramat Franka Zappy

Pozostało 94% artykułu
Muzyka popularna
Niebinarne Nemo z pomocą Polaków wygrywa Eurowizję
Muzyka popularna
Dym i oblężenie finału Eurowizji. Protesty antyizraelskie w Malmö
Muzyka popularna
Eurowizja 2024: Greta Thunberg protestowała, ale izraelska artystka wystąpi w finale
Muzyka popularna
W Opolu nie będzie politycznej cenzury. Robert Górski odpowiada za Kabareton
Muzyka popularna
Jan Ptaszyn Wróblewski: Odszedł król polskiego jazzu