Ukrainian Freedom Orchestra zagra w niedzielę w Warszawie

Swoje trzecie tournée Ukrainian Freedom Orchestra, złożona z najlepszych muzyków kraju walczącego od dwóch lat z Rosją, zaczęła w tym roku od Paryża. Ale 14 lipca wystąpi w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej.

Publikacja: 12.07.2024 17:47

Dyrygentka Keri–Lynn Wilson i Ukrainian Freedom Orchestra

Keri–Lynn Wilson Ukrainian Freedom Orchestra

Dyrygentka Keri–Lynn Wilson i Ukrainian Freedom Orchestra

Foto: mat.pras

Warszawski teatr jest właściwie jej domem. Gdy Rosja napadła w lutym 2022 roku na Ukrainę natychmiast zrodził się pomysł stworzenia Ukrainian Freedom Orchestra, która byłaby ambasadorem swojej walczącej ojczyzny. Opera Narodowa zajęła skompletowaniem muzyków zarówno spośród tych, którzy grają w Ukrainie, jak i tych pracujących w różnych orkiestrach europejskich. Warszawa umożliwiła także prowadzenie prób. Z kolei Metropolitan Opera w Nowym Jorku zajęła się organizowaniem trasy koncertowej i pozyskiwaniem sponsorów.

Kim jest dyrygentka Keri Lynn-Wilson

Nie byłoby jednak Ukrainian Freedom Orchestra bez pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia Keri-Lynn Wilson, dyrygentka pracująca zarówno w Ameryce, jak i w Europie.  

Czytaj więcej

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i sensacyjny polski Bach Ewy Pobłockiej

– Urodziłam się i dorastałam w Winnipeg, gdzie żyje największa społeczność ukraińska w Ameryce Północnej. Moi pradziadkowie Piotr i Oksana pochodzili z Czerniowca, moja babcia rozmawiała ze swoją matką tylko po ukraińsku – opowiadała „Rzeczpospolitej” o sobie w 2022 roku. –  W naszym domu kultywowano ukraińskie tradycje związane na przykład ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocą. Jako dziecko uczyłam się ukraińskich tańców. Babcia miała liczną rodzinę, więzi z nią nigdy nie zostały zerwane, wybierałam się, by odwiedzić kuzynów w Czerniowcu w 2014 roku, ale atak Rosji to uniemożliwił.

Jest jeszcze jedna kobieta ważna dla Ukrainian Freedom Orchestra. To pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska i jej fundacja. Dzięki jej staraniom i rozmowom z władzami stolicy Francji w tym roku orkiestra rozpoczęła trasę koncertową 12 lipca od Paryża wpisując się swoim występem w program kulturalny towarzyszący zbliżających się igrzysk olimpijskich.

IX Symfonia Beethovena z ukraińskim tekstem

Teraz przyszedł czas na występ w Teatrze Wielkim– Operze Narodowej. Głównym punktem niedzielnego koncertu (podobnie jak niemal podczas całej tegorocznej trasy) jest wyjątkowe wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w nowej, ukraińskiej wersji językowej. Jako soliści i solistki wystąpią Olga Bezsmertna (sopran), Nataliia Kukhar (mezzosopran), Valentyn Dytiuk (tenor) i Andrii Kymach (bas-baryton). Ukraińskim artystom będzie towarzyszyć Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Czytaj więcej

Dyrektor Opery Narodowej: Świat oswoił się z cierpieniem

Warto dodać, że IX Symfonię Beethovena Ukrainian Freedom Orchestra pod dyrekcją Keri–Lynn Wilson nagrała dla Deutsche Grammophon. Płyta jest już dostępna na całym świecie. Zysk z jej sprzedaży podobnie jak wszystkich trzech tras koncertowych przeznaczony jest na pomoc dla Ukrainy.

Warszawski koncert rozpocznie się od wykonania specjalnie skomponowanego z tej okazji utworu „Wolność”, którego autorką jest ukraińska kompozytorka Victoria Poleva. Poza Paryżem i Warszawą Ukrainian Freedom Orchestra zagra w tym roku także w katedrze św. Pawła w Londynie, katedrze św. Jana Boskiego w Nowym Jorku oraz Kennedy Center w Waszyngtonie.

Ponadto Ukrainian Freedom Orchestra rozpoczęła współpracę z Baltic Opera Festival i weźmie udział w spektaklach „Turandot” Pucciniego zainscenizowanych w Operze Leśnej w Sopocie, a także przygotowuje specjalny koncert „Solidarity&Freedom” , który odbędzie w Stoczni Crist w Gdyni.

Sponsorami tegorocznego tournée Ukrainian Freedom Orchestra są Bloomberg Philanthropies, Bruce i Suzie Kovner oraz Ann Ziff.

muzyka
„Śpiewy historyczne” Niemcewicza. Historie śpiewane kiedyś w domach
Muzyka klasyczna
Kobieta będzie kierować Filharmonią Narodową
Muzyka klasyczna
NOSPR ma nowego dyrektora, w innych instytucjach poszukiwania trwają
Muzyka klasyczna
Festiwal Beethovenowski. Urok intymnego śpiewania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Muzyka klasyczna
Wokół Beethovena. Jedyny taki Festiwal
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne