Takich podwyżek w służbach nie było już dawno. Dostaną je nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni, czyli zajmujący się obsługą administracyjną. Już w przyszłym roku funkcjonariusze otrzymają średnio o 253 zł miesięcznie więcej, a pracownicy cywilni 250 zł. Następna transza podwyżek planowana na jest na 2019 r. Wówczas mundurowi otrzymają średnio 309 zł więcej, a cywile 300 zł.

– System podwyżek będzie powiązany z osiągnięciami. Chcemy nagradzać tych, którzy pracują najciężej – mówił wiceminister Sebastian Chwałek na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego, prezentując projekt ustawy o ustanowieniu programu modernizacji służby w latach 2017–2020. Szczegółów jednak nie przedstawił.

Związkowcy są zawiedzeni wysokością podwyżek.

– Liczyliśmy na wyższe – zaznaczył Krzysztof Oleksak, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków Florian.

– Zwłaszcza pracownicy cywilni powinni otrzymać więcej. Często wykonują taką samą pracę jak funkcjonariusze, a ich wynagrodzenia są niższe – uważa Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność". Zgodnie z danymi MSWiA przeciętne uposażenie strażaka wynosi 4494 zł brutto, a pracownika cywilnego zaledwie 2849 zł.

Ma być bezpieczniej

Podwyżki to nie wszystko. Wzrosną też nakłady na bezpieczeństwo. Ustawa zakłada, że na ten cel wydane zostanie w sumie 6,5 mld zł. Środki będą przeznaczone na inwestycje – budowę i modernizację obiektów, wymianę sprzętu i wyposażenia, zwiększenie konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych.

– Funkcjonariusze cieszą się, że dojdzie do modernizacji służb – podkreśla Osmycki.

– W ministerstwie trwają wnikliwe analizy potrzeb poszczególnych formacji dotyczących infrastruktury i wyposażenia. Rozpoczęliśmy pracę nad mapą zagrożeń. Wskażemy miejsca, w których powstaną nowe komisariaty – mówił w środę minister Chwałek.

Nakłady w górę

W sumie w latach 2017–2020 ma powstać 66 nowych komisariatów i komend. Zostaną też zakupione cztery śmigłowce i 2,4 tys. pojazdów. Obecnie policja użytkuje ich ok. 22 tys. Część jest przestarzała i awaryjna. Trzeba je wymienić. Zakupiona zostanie też broń, roboty pirotechniczne, radary, alkomaty i urządzenia do wykrywania narkotyków. Na największy zastrzyk gotówki może liczyć policja. Na jej modernizację zostanie przeznaczone prawie 2,9 mld zł. Druga w kolejności jest Straż Graniczna (655 mln zł). Straż Pożarna, w tym Ochotnicza Straż Pożarna, otrzyma 609 mln, a BOR prawie 108 mln zł. Nie wiadomo, czy modernizacja obejmie Służbę Więzienną. Minister Ziobro nie zjawił się na posiedzeniu, mimo zaproszenia.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ