Minister spraw wewnętrznych przygotował nowelizację rozporządzenia, w którym na nowo uregulował prawa i obowiązki policjantów. A wszystko to za sprawą zmiany przepisów, w tym m.in. noweli ustawy o policji z 1 kwietnia 2011 r.
Proponuje się w niej ograniczenie treści rozkazów personalnych do odwołania policjanta ze służby (bez wpisywania grup zaszeregowania, przyznanych dodatków czy stawek uposażenia).
W noweli wprowadza się też obowiązek powiadamiania bezpośredniego przełożonego o przewidywanym miejscu pobytu podczas urlopu wypoczynkowego. Policjant musi wskazać formę szybkiego kontaktu, który w awaryjnej sytuacji pozwoli szybko odwołać go z wypoczynku lub tylko się z nim skontaktować.
W nowych przepisach poszerza się też katalog osób, na których wezwanie policjant zawieszony w czynnościach służbowych musi stawić się na komisariacie. Chodzi o kierownika jednostki (lub osobę przez niego wyznaczoną) i przełożonego w sprawach osobowych (nie wszędzie bowiem te funkcje się pokrywają).
Chory policjant będzie miały tydzień na dostarczenie do pracy zwolnienia L-4. Jeśli z jakiegoś wyjątkowego powodu nie będzie mógł tego zrobić, zwolnienie musi dostarczyć tuż po powrocie do służby. Brak jasno sprecyzowanych terminów uniemożliwia dziś rozliczanie funkcjonariuszy z ciążących na nich obowiązków tego rodzaju.