Telewizja Polska lada dzień ogłosi oficjalnie, że wybierze operatora dla nowego pakietu naziemnych stacji cyfrowych bez przetargu, z tzw. wolnej ręki. To przyspieszy ten proces. – Według nas TVP powinna być jednym z głównych uczestników wdrażania procesu cyfryzacji. Chcemy by ta usługa była dostępna na terenie całego kraju na Euro 2012, a będziemy się starali uruchomić ją wcześniej – zapowiedział Juliusz Braun, prezes TVP, na trwającej dziś Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

TVP została wyznaczona przez rząd do wyboru technicznego operatora pakietu cyfrowych kanałów, który powinien był ruszyć w Polsce jako pierwszy, bo ma szansę szybko dotrzeć do wszystkich Polaków. Będą na nim nadawane TVP1, TVP2 i TVP Info oraz cztery stacje wybrane w konkursie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – Kino Polska Nostalgia, Eska TV, kanał spółki Stavka oraz ATM Rozrywka TV. Z powodu wielu problemów proceduralnych ten pakiet stacji ruszy w tym roku jako trzeci w kraju. Od jesieni ubiegłego roku na niektórych obszarach Polski można już bowiem odbierać pakiet stacji komercyjnych nadawców (Polsatu, TVN, TV Puls i TV4) oraz pakiet kanałów TVP.

Publiczna telewizja ma już od ubiegłego roku podpisaną dziesięcioletnią umowę na techniczną obsługę swojego pakietu kanałów z TP Emitelem. – Kiedy podpisywaliśmy tę umowę, zapisaliśmy w niej możliwość rozszerzenia jej – tłumaczył Braun. Jak zapowiedział, w ciągu najbliższych kilku dni TVP oficjalnie ogłosi, że przystępuje do wyboru operatora dla kolejnego pakietu z tzw. wolnej ręki i zacznie rozmowy z Emitelem. Sprawa budzi emocje, bo kanały TVP będą nadawane w tym pakiecie tylko przejściowo (do 27 kwietnia 2014 roku, potem będą nadawane już tylko w pakiecie należącym do TVP ), żeby mogły mieć w tym czasie duży zasięg, a czterej prywatni nadawcy którzy mają w nim nadawać przez dziesięć lat, nie mają wpływu na wybór jego operatora. Pomysł z wyborem operatora z wolnej ręki przez TVP zgłosiła też jako budzący wątpliwości do urzędu zamówień publicznych konkurencja Emitela – spółka Info-TV-FM, która deklaruje, że też chciałaby móc starać się o ten kontrakt. Chodzi o niemałe pieniądze: dziesięcioletnia umowa, jaką na obsługę cyfrowych stacji TVP ma już zawartą Emitel, opiewa na 615,7 mln zł.

UZP na razie sprawę bada. – Jeśli dojdzie do rozmów z TVP, ten proces będzie w pełni transparentny – zapewnia „Rz" Przemysław Kurczewski, prezesa TP Emitel.

Juliusz Braun zapowiedział, że w 2014 roku TVP będzie się ponownie starać o nadawanie na uruchamianym teraz pakiecie. Gdyby udało jej się tam zostać po tym czasie, rozważy nadawanie naziemnie cyfrowo kanału w wysokiej rozdzielczości (HD).