Więcej kanałów w cyfrowej telewizji naziemnej

Krajowa Rada myśli o nałożeniu na platformy satelitarne i kablówki obowiązku nadawania nawet 20 stacji, które będzie można oglądać w cyfrowej telewizji naziemnej

Publikacja: 26.05.2011 17:22

Więcej kanałów w cyfrowej telewizji naziemnej

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji myśli o nałożeniu na  platformy satelitarne i kablówki obowiązku nadawania  20 stacji, które będzie można oglądać w telewizji naziemnej. Branża się nie zgadza.

Taki obowiązek funkcjonuje w innych krajach, ale w Polsce na razie go nie było.

W KRRiT, której ustawa da możliwość zainicjowania procesu zmiany liczby tych kanałów, narodził się bulwersujący operatorów platform cyfrowych i kablówki pomysł, by musiały one zapewnić na potrzeby telewizji cyfrowej aż 20 darmowych stacji.

Tyle kanałów ma być w sumie nadawanych naziemnie w Polsce w ramach trzech pierwszych pakietów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce (to m.in. TVN7, Polsat Sport News, Puls2, TV6, ATM Rozrywka TV czy Kino Polska Nostalgia).

- Nadawcy bezpłatnych stacji, które dopiero zostaną stworzone na potrzeby takiego nadawania, poniosą znaczne koszty, a system cyfrowego nadawania naziemnego i odbioru tej usługi dopiero się buduje. Dlatego zwrócili się do KRRiT z pytaniem o możliwość wprowadzenia takiej obowiązkowej transmisji i dla nich - mówi medoznawca Andrzej Zarębski. Zapewniłaby im ona szerszy odbiór zupełnie za darmo.

Nadawcy obawiają się, że skoro cyfrowa telewizja dopiero startuje, inwestowanie w nowe kanały (koszt utrzymania takiej stacji w pierwszym roku nadawania to ok. 20 mln zł) nie zwróci się szybko.

Przeciwko pomysłowi wypowiadają się operatorzy. - Platformy satelitarne żyją z nadawania kanałów płatnych, a mają ograniczoną możliwość ich nadawania, bo zależy ona od pojemności wykupionych na satelicie - mówił Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Cyfrowego Polsatu, na Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej. Simon Boyd, prezes sieci kablowej UPC Polska, dodawał że w ogóle nie rozumie, skąd wziął się pomysł rozszerzenia tego obowiązku do aż 20 stacji.

Jak odpowiadał Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, Krajowa Rada nie mała na celu utrudniania nikomu życia. - Zrobiliśmy analizę, z której wynika, że 20 to bezpieczna liczba. Zdaniem branży byłaby ona uciążliwa, dlatego zastanowimy się jak ją obniżyć - dodał.

Nie wiadomo też, jaki mechanizm miałby egzekwować takie prawo w platformach satelitarnych, bo znowelizowana ustawa mediowa zniosła obowiązek koncesjonowania operatorów platform satelitarnych

 

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem