W ostatnich miesiącach w Polsce o atakach hakerów było coraz głośniej. Ich celem stawały się głównie serwery administracji rządowej, a także Kancelarii Prezydenta. Sprawcom ataków chodziło raczej o pokazanie słabości stosowanych zabezpieczeń – z łatwością mogli upublicznić e-maile ze skrzynek urzędników, nawet wysokiego szczebla. Jednak widać również coraz więcej prób włamania się na witryny komercyjne, a regularnym celem ataków są również banki.
– Nasilające się ataki DDoS, mające na celu spowolnienie lub całkowite zablokowanie serwisów internetowych, to nie chwilowe działania cyberprzestępców, a raczej nasilający się trend. Nic nie wskazuje na to, by tego rodzaju działalność przestępcza przestała przybierać na sile. Niestety, jako użytkownicy serwisów takich jak banki, sklepy czy serwisy aukcyjne online, nie mamy żadnego wpływu na to, w jaki sposób nasze dane są chronione przez operatorów tych usług – mówi Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab Polska.
– Ważne, by Polacy mieli świadomość istnienia takich zagrożeń, i potrafili zabezpieczać swoje systemy. Dzięki odpowiedniej ochronie, nawet w przypadku wycieku informacji z bazy serwisu online, cyberprzestępcy nie będą mogli w łatwy sposób dostać się do lokalnych systemów użytkowników – dodaje.
Walka z wiatrakami
– Bardzo trudno można obronić się przed atakami DDOS. Łatwość dostępu do zasobów informatycznych i rosnąca przepustowość łączy powodują, że nawet średnio wyedukowany informatyk może przygotować podobny atak - mówi Lech Lachowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Norton.
Branża IT przyznaje, że o hakerach mówi się coraz więcej. – Trudno mówić o trendach wzrostowych, ponieważ wiele firm nie przyznaje się, ze było celem ataków. Dodatkowo cyberprzestępcy nie zawsze kierują się motywami finansowymi. Coraz częściej chodzi po prostu o uderzenie w wielkie korporacje, pokazanie słabości ich zabezpieczeń. Jednak najniebezpieczniejsze są ataki prowadzące do kradzieży danych – mówi Graham Cluley, starszy konsultant w amerykańskiej firmie Sophos, również zajmującej się systemami zabezpieczeń.