Kolejny problem Facebooka. Przekazywał dane firmie, przed którą ostrzegał wywiad USA

Największy serwis społecznościowy ma kolejne kłopoty. Kolejny raz przez dzielenie się danymi.

Aktualizacja: 06.06.2018 17:07 Publikacja: 06.06.2018 17:03

Kolejny problem Facebooka. Przekazywał dane firmie, przed którą ostrzegał wywiad USA

Foto: Bloomberg

Facebook ledwo co ugasił najważniejsze pożary związane z aferą Cambridge Analytica i wydawało się, że wraca na prostą. Okazuje się, że koncern ma więcej problemów związanych z faktem, że dzielił się danymi użytkowników. Zgodnie z ustaleniami „New York Times” Facebook udostępniał dane użytkowników producentom urządzeń i to bez wyraźnej zgody zainteresowanych. Co więcej, dane te mogły znajdować się na serwerach producentów.

Większą aferą jest jednak fakt, że dane użytkowników trafiały do Huaweia, popularnego w Polsce producenta urządzeń, który w USA cieszy się wątpliwym statusem firmy oznaczonej jako zagrożenie przez agencje wywiadowcze USA. Huawei ma taki status z powodu bliskich związków z chińskim rządem (bliskie stosunki z chińskimi władzami dotyczą praktycznie wszystkich chińskich producentów elektroniki). Umowa Facebooka z Huwei datuje się co najmniej od 2010 roku, tymczasem w 2012 roku władze USA wydały ostrzeżenie przed współpracą z Huawei i ZTE (inny chiński producent) w związku z tym, że firmy te mogą stanowić długoterminowo zagrożenie dla bezpieczeństwa USA.

Facebook broni się dowodząc, że podobne umowy o dzieleniu się danymi miał z amerykańskimi korporacjami (np. z Apple), a porozumienia te miały na celu lepsze funkcjonowanie Facebooka na sprzęcie producentów. Facebook zaprzecza również, by jakiekolwiek dane użytkowników były przekazywane bez ich zgody czy przechowywane poza ich urządzeniami.

- Chcemy jasno powiedzieć, że wszystkie dane przekazywane w związku z integracją z Huawei były przechowywane w urządzeniu, a nie na serwerach Huawei – twierdzi Francesco Varela, wiceprezes ds. partnerstwa mobilnego w Facebooku, cytowany przez BBC.

Wiadomo też, że choć w 2014 roku serwis Marka Zuckerberga zaostrzył politykę dzielenia się danymi, to wiele wcześniejszych porozumień pozostało bez zmian, szczególnie tych z producentami.

Huawei ze swej strony twierdzi, że porozumienie służyło poprawie jakości usług i zaprzecza, by jakiekolwiek dane były przezeń gromadzone. Wszystkie dane użytkowników, według rzecznika Huawei, miały pozostać na ich urządzeniach.

Podobne porozumienia Facebook miał też, przykładowo z Lenovo, OPPO czy TCL.

 

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju