W ogłoszonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursie w nowym pakiecie tej usługi wystartowało siedem firm: spółka Telestar (właściciel Telewizji Interaktywnej iTV), Kino Polska TV, które chce uruchomić kanał Kino Polska Nostalgia, 4Fun Media z kanałem 4fun.tv, TVN z TVN Meteo, Eska TV ze stacją o takiej samej nazwie, Lemon Records z Polo TV oraz Mediasat z kanałem Tele5. Branża po cichu zauważa, że nie ma wśród nich żadnego z dużych międzynarodowych graczy.  Zgłoszenia mogą wpływać jeszcze przez tydzień po 4 marca, bo firmy mogą wysyłać je pocztą.

Z naszych informacji wynika, że kanał Next HD w konkursie zgłosiła także należąca do Ryszarda Krajewskiego, założyciela Superstacji, spółka Astro. – To gracze lokalni, którzy albo mają już własne treści telewizyjne, albo traktują takie nadawanie jako uzupełnienie swojej oferty – zauważa Dariusz Dąbski, właściciel i prezes telewizji Puls, która zrezygnowała ze startu w konkursie. – Po analizie uznaliśmy, że  lepszą strategią będzie skupienie się na tym, co już mamy, czyli na TV Puls i TV Puls 2. Wejście na multipleks z kolejnym kanałem oznaczałoby dodatkowe, duże nakłady – mówi. Zainteresowanie konkursem KRRiT deklarowali też wcześniej właściciele m.in. TV Trwam i Orange Sport Info oraz ATM Grupa.

Start naziemnego cyfrowego kanału z własnymi produkcjami wymaga jednorazowych nakładów na poziomie kilku – kilkunastu milionów złotych. Do tego dochodzi rozłożona na lata umowa z firmą dostarczającą cyfrowy sygnał, roczna opłata za wykorzystywane do nadawania stacji częstotliwości radiowe i koszty produkcji. Razem nawet ok. 20 mln zł w pierwszym roku nadawania.

Jak mówi "Rz" Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT, wybranym w konkursie kanałom rada będzie chciała przyznać koncesje jak najszybciej, by wreszcie mógł ruszyć pakiet stacji cyfrowej telewizji naziemnej, który ma ogólnopolski zasięg (oprócz czterech wybranych w konkursie kanałów mają tam być pokazywane TVP 1, TVP 2 i TVP Info). W Polsce od jesieni działają już dwa pakiety cyfrowych stacji naziemnych, ale z uwagi na ich niski zasięg są dostępne tylko na niektórych obszarach kraju. Na jednym nadaje TVP, na drugim po dwa kanały mają TVN, Polsat,TV Puls i TV4.

W tym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy cyfryzacyjnej, zgodnie z którym do 27 kwietnia 2014 r. zostanie przeprowadzony konkurs na kolejne miejsca w ramach tworzonego teraz pakietu stacji. Zwolnią się, bo znikną z niego kanały TVP (przeniosą się do pakietu TVP, który wtedy będzie mógł już mieć większy niż obecnie zasięg).