- Portal chomikuj.pl przyjął model biznesowy, który w sposób oczywisty godzi w fundamentalne prawa twórców oraz posiadaczy praw autorskich i pokrewnych, powodując ich straty na dużą skalę - piszą firmy zrzeszone w stowarzyszeniu w swoim apelu. Jak dodają, Chomikuj.pl argumentujący, że przecież daje właścicielom praw do utworów możliwość wnioskowania o usunięcie tych zamieszczonych nielegalnie, jednocześnie w pewnym sensie promuje takie działania. - Autorzy portalu zbudowali system premiowania aktywności użytkowników poprzez przyznawanie dodatkowego transferu danych w zamian za skuteczne rozpowszechnianie plików, zupełnie nie interesując się czy pliki te nie zawierają nielegalnych treści – podaje Sygnał, który na co dzień zajmuje się walką z piratowaniem sygnału telewizyjnego, głównie w Internecie.

Apel jest skierowany do rządu polskiego. Sygnał wspiera w nim Polską Izbę Książki, której kilkunastu członków wytoczyło portalowi Chomikuj.pl proces. Wydawcy chcą udowodnić, że portal łamie prawo i w nieuprawniony sposób korzysta z zasobów, do których prawa często mają oni. - Apelujemy o podjęcie skutecznych działań tak w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej, których celem będzie wyeliminowanie nieuczciwych praktyk podmiotów wykorzystujących zwolnienia z odpowiedzialności z art. 15 z Dyrektywy e-commerce i tworzących modele biznesowe, które szkodzą legalnemu biznesowi medialnemu oraz twórcom – podają firmy.

Założycielami Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał są Canal+ Cyfrowy (współwłaściciel platformy nC+), nadawca telewizyjny  HBO i operator sieci kablowej UPC Polska. Do stowarzyszenia należą też Cyfrowy Polsat, Viacom International Media Networks, TP SA, Inea, Satel i Lege Artis Service.