To był jeden z najbardziej wyczekiwanych debiutów giełdowych na świecie. Popularny portal społecznościowy Twitter sprzedał 70 mln akcji w cenie 26 dol. za sztukę i zebrał z rynku 1,82 mld dol. Kurs akcji Twittera zyskiwał na otwarciu w Nowym Jorku aż 73 proc., a później nawet ponad 90 proc. Debiut ten kosztował jednak inwestorów wiele nerwów. Z powodów technicznych związanych z wyznaczaniem ceny otwarcia notowania akcji Twittera rozpoczęły się z dużym opóźnieniem.
Bardzo duży popyt, drogie akcje
Twitter zdołał zebrać z rynku 1,82 mld USD, czyli prawie tyle co Google w 2004 r. (1,9 mld USD). Jego debiut jest największym IPO spółki technologicznej, odkąd w zeszłym roku Facebook sprzedał swoje akcje za 16 mld USD. Twitter zebrał w ramach oferty publicznej więcej pieniędzy niż w 2011 r. Zynga (1 mld USD), Groupon (700 mln USD) czy LinkedIn (353 mln USD).
Zainteresowanie inwestorów akcjami tego portalu społecznościowego okazało się bardzo duże, choć akcje Twittera są stosunkowo drogie. Spółka jest wyceniana wyżej niż jej najwięksi konkurenci. Przy cenie ofertowej wynoszącej 26 USD współczynnik c/z (dla zysku prognozowanego na 2014 r., według średniej prognoz analityków zebranej przez agencję Bloomberga) wynosi 12,4. Dla akcji Face- booka (według kursu z początku czwartkowej sesji w Nowym Jorku) wskaźnik ten sięga 11,6, a dla papierów portalu społecznościowego LinkedIn 12,2.
Popyt na akcje Twittera przewyższał podaż już na początku procesu zapisów na te papiery. Początkowo spółka wyznaczyła widełki cenowe akcji na 17–20 USD. W poniedziałek podwyższyła je jednak do 25 USD za akcję, a w nocy ze środy na czwartek ostatecznie wyznaczyła cenę wynoszącą 26 USD za akcję.
Analitycy tłumaczą wielki popyt na akcje potencjałem kryjącym się w Twitterze. Duże zainteresowanie ofertą publiczną jest zrozumiałe. Twitter to drugi pod względem wielości (po Facebooku) portal społecznościowy na świecie. Ma ponad 550 mln użytkowników, z czego nieco ponad połowa przypada na USA. Choć firma ponosiła przez ostatnie kwartały stratę netto, jej przychód rośnie – sięgnął 534,5 mln USD w roku rozrachunkowym zakończonym 30 września.