To o pół tysiąca metrów sześciennych surowca więcej niż w tym roku.
–Sukcesywnie zwiększamy ilość pozyskiwanego drewna, ale konsekwentnie też bronimy wysokiego wskaźnika tzw. zasobności drewna na pniu. Mówiąc obrazowo wycinamy co roku mniej więcej połowę tego co w tym samym okresie przyrasta w lasach - mówi Anna Malinowska rzecznik LP. Ta żelazna zasada ma wpływ na długofalowe kształtowanie podaży surowca – nie ma mowy o zwiększeniu cięć, nawet gdy np. szybciej rośnie zapotrzebowanie przemysłu drzewnego. To odbiorcy muszą dostosować się do planów i gospodarki LP. Taka polityka polskich leśników, w tym roku zyskała uznanie UNESCO. LP odebrały właśnie w Rio de Janeiro nagrodę tej organizacji za wkład ochronę środowiska i wdrażanie w polskich lasach zasad zrównoważonego rozwoju. Jak niedawno informował uczestników szczytu klimatycznego w Warszawie dyrektor generalny LP Adam Wasiak , leśnicy co roku sadzą podczas odnowień i zakładania nowych upraw 0,5 mld sadzonek. To przede wszystkim na ten cel i inne inwestycje, takie jak budowa dróg, infrastruktura dla małej retencji, budownictwo, lasy wydają rocznie miliard złotych.
Preferencje dla stałych klientów
W tym roku samofinansująca się firma jaką są Lasy Państwowe osiągnie przychody na poziomie 8 mld zł. Ok.1,2 mld trafi z tego do państwowej kasy w postaci należności podatkowych ( VAT, CIT, podatki gruntowe).Lasy państwowe są największą w kraju organizacją gospodarczą, która zatrudnia prawie 25 tys. etatowych pracowników ale w terenie daje pracę 300 tysiącom robotników znajdujących zajęcie w firmach obsługujących leśnictwo.
Przyszłoroczna sprzedaż drewna odbiorcom hurtowym (w ofercie znajdzie się ok. 30 tys. m. sześc.surowca ) będzie odbywać się wyłącznie przez internet. Elektroniczne procedury już ruszyły. Uprzywilejowana pozycję w hurtowych transakcjach z LP wzorem lat ubiegłych będą mieli stali klienci do których trafi 70 proc. uzyskanego drewna. Uprawnieni do tego rodzaju sprzedaży ofertowej przedsiębiorcy mają gwarancję , że podpiszą roczne lub dwuletnie umowy przy cenach z 2013 r ( generalnie ceny surowca ustalają poszczególni nadleśniczowie w porozumieniu z dyrektorami regionalnych dyrekcji LP). Klienci Portalu Leśno-Drzewnego (PLD) nadal będą składać oferty jedynie na ilość zamawianego surowca (będzie ona redukowana proporcjonalnie, jeśli przekroczy zasób drewna przeznaczony do sprzedaży w tej formie).
Przedsiębiorcy , którzy rozpoczynają nowe inwestycje, muszą wpierw otwarcie biznesu lub rozszerzenie działalności w branży drzewnej w administracji lasów udokumentować. Wówczas będą mogli kupić drewno na podobnych zasadach jak stali klienci, ale wyłącznie w ramach rocznych umów.