Wcześniej jednak – już 15 lutego – z tego samego pakietu cyfrowych stacji naziemnych zniknie TVP Info, a zamiast tego kanału pojawią się TV Trwam i nowa stacja dla dzieci TVP ABC. – Zarówno nasi widzowie, jak i widzowie TV Trwam są już informowani, gdzie będą mogli po tej zmianie znaleźć kanał TVP Info – mówi Juliusz Braun, prezes TVP. Kierowana do dzieci w wieku do 12 lat stacja, którą przygotowuje zespół TVP 1, początkowo w 75 proc. będzie nadawać materiały archiwalne. – Czytamy, że eksperci przewidują nam udział w rynku na poziomie 1 proc. To optymistyczna, ale moim zdaniem i realistyczna wizja – mówi Braun.
Od 15 lutego do 15 marca na pierwszym multipleksie będą więc nadawane : TVP 1, TVP 2, TV Trwam, TVP ABC, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka TV i Eska TV.
TVP 1 i TVP 2 będą nadawane tam w standardowej rozdzielczości. Jak tłumaczy Juliusz Braun, okazało się, że TVP wciąż ma grupę widzów, która zaopatrzyła się w dekodery niezdolne do odbierania obrazu w wysokiej rozdzielczości (HD). Docelowo zarówno kanał TVP 1, jak i TVP 2 pojawią się natomiast w HD w ramach trzeciego pakietu naziemnej telewizji. TVP testuje teraz kompresowanie sygnału swoich stacji naziemnych cyfrowych w standardzie H.264, by tzw. trzeci multipleks pomieścił nie jak dotąd siedem, ale osiem stacji, w tym dwie właśnie w HD. Testowy sygnał multipleksu trzeciego, zawierający programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP Info, nadawany jest na kanale nr 29 z eksperymentalnego nadajnika na stołecznym Pałacu Kultury i Nauki.
Kiedy stacje TVP 1 i TVP 2 znikną z multipleksu pierwszego, zwolnią się miejsca na nowy kanał Stopklatka TV i na stację Focus TV. Zapewne wtedy pojawi się problem, bo o ile Stopklatka TV deklaruje, że jest już do startu gotowa, nadawca Focus TV nie ma w planach startu wcześniej niż w kwietniu.
Prezes TVP zapewnia, że „nie zamierza przeszkadzać Stopklatce TV w starcie". Pytany o to, kto zapłaci Emitelowi za ostatnie wolne miejsce na pierwszym multipleksie, gdyby Stopklatka zdecydowała się na start, Focus na razie nie, a stacje TVP już by z niego zniknęły, odpowiada tylko: – Nie przewidujemy, że będziemy płacić za niewykorzystywane częstotliwości. —ele