Polska w ogonie cyfryzacji

Jesteśmy szóstym od końca krajem w Unii Europejskiej pod względem korzystania z cyfrowych technologii – wynika z nowego wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej.

Publikacja: 24.02.2015 14:43

Polska w ogonie cyfryzacji

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski

Wskaźnik został wyliczony w związku z pracami prowadzonymi teraz przez KE nad strategią jednolitego rynku cyfrowego (ma być gotowa w maju). - Nowe narzędzie przedstawia w odniesieniu do każdego kraju zwięzłe informacje dotyczące łączności (jak powszechne, szybkie i przystępne cenowo są sieci szerokopasmowe), umiejętności korzystania z Internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (od czytania wiadomości po zakupy) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, usług w chmurze, handlu elektronicznego itd.) i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie – podaje KE w raporcie.

Najwyższe wskaźniki tak pojmowanej cyfryzacji mają Dania (0,67 w skali od 0 do 1), Szwecja, Holandia i Finlandia (powyżej 0,6). Najgorzej wypada Rumunia (0,31), ale Polska też nie ma się czym pochwalić, bo plasuje się na 6 od końca miejscu (przed Rumunią, Bułgarią, Grecją, Włochami i Chorwacją).

Z raportu KE wynika, że z Internetu korzysta w Europie już 75 proc. w 2014 r. i jest to wskaźnik wyższy niż rok wcześniej (wtedy wynosił 72 proc. w 2013 r. Największe nasycenie dostępem do sieci (93 proc. ) jest od w Luksemburgu. Najniższe (48 proc.)- w Rumunii. : - Wskaźnik cyfryzacji pokazuje, jak radykalnie zmieniły się przyzwyczajenia dotyczące oglądania filmów: ludzie wciąż chętnie oglądają swoje ulubione seriale w telewizji, ale spora ich liczba – 40 proc. – korzysta z usługi wideo na żądanie i ogląda filmy on-line. Musimy dostosować się do potrzeb obywateli i rozważyć wprowadzenie odpowiednich zmian w naszej polityce – komentuje wyniki badania Günther H. Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Na innych obszarach z cyfryzacją bywa różnie, w zależności od kraju. - 33 proc. użytkowników Internetu w Europie wykorzystuje formularze online do przesyłania informacji do organów publicznych – od 69 proc. w Danii do 6 proc. w Rumunii. 26 proc. lekarzy rodzinnych w Europie korzysta z e-recept w celu przekazania recept farmaceutom przez Internet, jednak poziom wykorzystania tej technologii wynosi od 100 proc. w Estonii do 0 proc. na Malcie – podaje KE.

Znamienne jest tez, że tylko 15 proc. europejskich małych i średnich firm sprzedaje swoje produkty i usługi przez Internet.

Reklama
Reklama

Jednolity rynek cyfrowy ma na celu m.in. stworzenie wspólnych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych, zmianę przepisów w zakresie praw autorskich (tak by były adekwatne do postępu technologicznego), walkę z cyfrowym wykluczeniem i ułatwianie startu innowacyjnym firmom, a także regulacje dla rynku telekomunikacji.

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama