7. Jennifer Lee Carrell „Szyfr Szekspira”. Tłum. Andrzej Grabowski (Świat Książki)
Czytanie tej powieści to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Dobra kryminalna intryga wciąga, a wyjątkowo obfita wiedza o genialnym dramaturgu skłania do samodzielnych, historycznych poszukiwań. Z takich właśnie powodów bardzo lubię literackie thrillery. Czekam teraz na dzieło o życiu Dostojewskiego.
8. Cecelia Ahern „PS. Kocham Cię”. Tłum. Monika Wiśniewska (Świat Książki)
Są mężczyźni, którzy nawet z zaświatów piszą listy do ukochanej kobiety. Większość jednak ogranicza się do rozmów, w których przeważają mruknięcia, ziewnięcia i monosylaby. A przecież to dialog stworzył ludzki świat.
9. Tony Parsons „Moja ulubiona żona”. Tłum. Izabela Matuszewska (Wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz)
Walcząc z powodzią w Zakopanem, niestety, nie dotarłem do księgarni, w której była ta książka. Jej treść znam z omówień, które świadczą o tym, że trudno o monogamicznych mężczyzn.
10. Philipp Vandenberg „Piąta Ewangelia”. Tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Sonia Draga)
Od lat jestem pod wrażeniem uroku właścicielki wydawnictwa, której niezwykłej intuicji zawdzięczamy pojawienie się „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna w Polsce, ale ta powieść nawiązująca do podobnych problemów mnie nie zachwyciła. Opowieść o losach „Piątej Ewangelii” Barabasza znanego pisarza urodzonego w czasie wojny we Wrocławiu warto jednak przeczytać, gdyż dobrze prowadzi nas po klasycznej literaturze.
1. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” (Instytut Pamięci Narodowej)
Książka widmo. Jeszcze jej nie mam w swojej bibliotece, ale znam kilku szczęśliwców, którzy podobno ją przeczytali. Nie mam zamiaru jednak czołgać się u stóp księgarzy, by ją zdobyć. Wydaje mi się, poza tym, że analitycy rynku książki są równie ważni jak politycy.
2. Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Promocyjna siła telewizji jest jednak nieprawdopodobna. I oczywiście narracyjny talent najsławniejszego polskiego podróżnika. Ponad 52 tysiące sprzedanych egzemplarzy w miękkiej oprawie w pierwszym półroczu tego roku. A jeszcze należy dodać kilka tysięcy w twardej. Oto skala sukcesu!
3. Rhonda Byrne „Sekret” (Nowa Proza)
Miliardy ludzi wierzą, że życie da się opisać za pomocą jednej, prostej formuły. Gdyby rzeczywiście tak było, to ludzka egzystencja całkowicie straciłaby sens. W końcu zawsze w niej chodzi o tajemnicę!
4. Jeremy Clarkson „Wściekły od urodzenia” (Insignis)
Podzielam motoryzacyjną pasję angielskiego dziennikarza, chociaż nie mam jeszcze prawa jazdy. W ciągu czterdziestu lat jego bezskutecznego zdobywania wydałem na różne pisma motoryzacyjne sumę, za którą mógłbym kupić kilkunastoletniego bentleya.
5. Kazik Staszewski „Niepiosenki” (Kosmos, In Rock)
Dobre felietonowe teksty, chociaż szkoda, że niewyśpiewane.
6. Elisbeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)
Najbardziej podoba mi się ostatnia tytułowa sugestia.
7. Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Znakomita sprzedaż. W pierwszym półroczu ponad 40 tysięcy egzemplarzy.
8. „Świat według Mellera. Życie i polityka: ku przyszłości” (Ze Stefanem Mellerem rozmawia Michał Komar) (Rosner & Wspólnicy)
Narrator zmarł w lutym 2008 r. Na szczęście pozostawił po sobie dwa tomy fascynujących wspomnień. Bardzo ciekawe analizy i ogromna erudycja.
9. Michel Schneider „Marilyn, ostatnie seanse” (Znak)
Biografia sławnej, nieszczęśliwej aktorki z wieloma nieznanymi dokumentami.
10. Małgorzata Terlecka-Reknis „Holoubek. Rozmowy” (Prószyński i S-ka)
Dyskretne wejście w świat wielkiego aktora i myśliciela.