Bestsellery

Lista obejmuje okres od 20 czerwca do 20 lipca. Została oparta na danych sieci księgarskiej Empik i Matras oraz na informacjach uzyskanych w wybranych wydawnictwach. Wydarzeniem miesiąca jest utrzymująca się doskonała sprzedaż „Trzepotu skrzydeł” Katarzyny Grocholi.

Publikacja: 01.08.2008 14:34

Red

1. Katarzyna Grochola „Trzepot skrzydeł” (Wydawnictwo Literackie)

Ciekawa powieść pokazująca dziwny obszar polskiej rodzinnej rzeczywistości, w której za fasadą miłości i spokoju skrywa się brutalna siła mężczyzn. Leczą oni swoje samcze kompleksy, podporządkowując sobie żony, naruszając przy tym nie tylko ich psychiczną, ale także fizyczną autonomię. Negatywnemu bohaterowi z przyjemnością dałbym w pysk!

2. Bronisław Wildstein „Dolina nicości” (Wydawnictwo M)

Głęboko pesymistyczna książka opisująca niegodziwości III RP. Powieść z kluczem, w której można z łatwością odnaleźć wiele znanych osób. Wydaje się jednak, że niechęć autora do Adama Michnika przerodziła się w niebezpieczną obsesję. Podzielam wiele tez tego ideologicznego przesłania, ale nie zgadzam się z ostateczną, pesymistyczną diagnozą. Polska nie jest, na szczęście, spiskową przestrzenią, którą sterują zdrajcy i byli ubecy.

3. Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Wyniki sprzedaży w pierwszej połowie tego roku są sensacyjne. Ponad 37 tysięcy egzemplarzy trafiło do domowych bibliotek. A przecież książka jest już trzeci rok na rynku!.

4. Andrzej Pilipiuk „Oko jelenia. Srebrna łania z Visby” (Fabryka Słów)

Druga część fantastycznej trylogii o losach trojga Polaków przeniesionych w ramach podróży w czasie do XVI-wiecznej Norwegii. Uratowali życie, służąc strażnikowi pamięci Kosmosu, ale ciągle nie wiadomo, jaki jest cel ich misji. Może trzeci tom coś wreszcie wyjaśni.

5. Andrzej Pilipiuk „Oko jelenia. Droga do Nidaros” (Fabryka Słów)

Nasz świat zostaje unicestwiony przez kosmiczny kataklizm. Dziwny stwór ratuje życie trojgu bohaterom, ale zmusza ich do niewolniczej służby, której częścią jest przeniesienie o kilka wieków w przeszłość. Po lekturze tej książki chyba już nigdy nie pojadę do Norwegii. Zimno, ponuro i głodno. I jeszcze trzeba wypełniać trudną misję pod kierunkiem dziwnej, mechanicznej i gadającej łasicy.

6. Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Warto pisać rodzinne sagi. W nich widać poplątane polskie losy, tragiczne historyczne doświadczenia i indywidualne dramaty. Na tych właśnie przeżyciach została zbudowana nasza wyjątkowa, społeczna dzielność. Ponad 19 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w pierwszym półroczu tego roku.

7. Karolina Macios „Wszyscy mężczyźni mojego kota” (Znak)

Koty są niezależne i mają silne charaktery. Nic więc dziwnego, że nie lubią mężczyzn w gaciach snujących się rano na ich życiowym terytorium. Na szczęście nie mają mięśni i siły tygrysa.

8. Marcin Wolski „Noblista” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Mimo morderczych czasami recenzji powieść o nowej polskiej rzeczywistości sprzedawała się bardzo dobrze. W ciągu ponad dwóch miesięcy zachłanni czytelnicy kupili ponad 17 tysięcy egzemplarzy.

9. Jarosław Grzędowicz „Wypychacz zwierząt” (Fabryka Słów)

Antologia trzynastu opowiadań bardzo znanego pisarza fantasy.

10. Stanisław Barańczak „Pegaz zdębiał. Poezja nonsensu a życie codzienne: wprowadzenie w prywatną teorię gatunków(Prószyński i S-ka)

Rewelacyjna lektura. I bardzo ładne wydanie.

1. Paulho Coelho „Brida”. Tłum. Grażyna Misiorowska (Drzewo Babel)

Niestety, ta powieść wyjątkowo się brazylijskiemu pisarzowi nie udała. Infantylna filozofia, sztuczne dialogi i zaskakująca słaba wiedza o kobiecej psychice. Z Bridą nie chciałbym spędzić nawet kilku dni. Mimo jej młodego, zgrabnego ciała zanudziłbym się przy niej na śmierć. Ile godzin można rozmawiać o tajemnej wiedzy z twarzą wtuloną w kobiece piersi?

2. Harlan Coben „W głębi lasu”. Tłum. Zbigniew A. Królicki (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)

Coben jest już klasykiem powieści kryminalnych. Każda jego książka nieprawdopodobnie wciąga. Struktura jego dzieł jest charakterystyczna. Kilka, zdawałoby się, niepowiązanych ze sobą wątków, które z żelazną logiką zmierzają do zaskakującego finału. Przeczytałem wszystkie jego książki wydane w Polsce i zawsze z nadzieją czekam na następne.

3. John Grisham „Apelacja”. Tłum. Radosław Januszewski (Amber)

Przerażająco smutna powieść. Okazuje się, że nadchodzi czas władzy wielkich korporacji, które swoją bezwzględnością przypominają największych tyranów świata. Tak z pewnością będzie wyglądać świat za kilka lat. Po przeczytaniu „Apelacji” Polacy, mam nadzieję, zrezygnują z wyjazdu do raju, którym były do niedawna Stany Zjednoczone.

4. Woody Allen „Czysta anarchia”. Tłum. Wojsław Brydak (Rebis)

Bardzo lubię neurotyczny świat kreowany przez Allena. Dobrze się w nim czuję i doskonale rozumiem jego fobie i obsesje. Poczucie humoru jest jedynym skutecznym środkiem chroniącym przed szaleństwem. Niestety, nie zawsze skutecznym.

5. Henning Mankell „Zapora”. Tłum. Irena Kowadło-Przedmojska (W.A.B.)

To ostatnia powieść ze słynnego na całym świecie cyklu o inspektorze kryminalnym Kurcie Wallanderze. Tym razem samotny, zgorzkniały i walczący z cukrzycą bohater walczy z elektronicznymi przestępcami. Dzięki tej książce możemy więcej dowiedzieć się o cyberprzestrzeni, która nas powoli i nieubłaganie wchłania. To niewidoczna pajęcza sieć. Ale zgodnie ze spiskową teorią dziejów zapytam: a gdzie ukrywa się pająk?

6. Candance Bushnell „Seks w wielkim mieście”. Tłum. Dagmara Chojnacka (Rebis)

Po przeczytaniu tej przerażającej książki nie wiem, gdzie oczy ze wstydu podziać. Co gorsza, każda kobieta spotkana na ulicy wydaje mi się morderczą modliszką czyhającą na moją męską niewinność. Jeśli seks jest tylko przyjemnością i sportem, to wypisuję się z ludzkiej społeczności. Wybieram życie australijskich dziobaków. O ich erotycznym życiu nic, na szczęście, nie wiem.

7. Jennifer Lee Carrell „Szyfr Szekspira”. Tłum. Andrzej Grabowski (Świat Książki)

Czytanie tej powieści to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Dobra kryminalna intryga wciąga, a wyjątkowo obfita wiedza o genialnym dramaturgu skłania do samodzielnych, historycznych poszukiwań. Z takich właśnie powodów bardzo lubię literackie thrillery. Czekam teraz na dzieło o życiu Dostojewskiego.

8. Cecelia Ahern „PS. Kocham Cię”. Tłum. Monika Wiśniewska (Świat Książki)

Są mężczyźni, którzy nawet z zaświatów piszą listy do ukochanej kobiety. Większość jednak ogranicza się do rozmów, w których przeważają mruknięcia, ziewnięcia i monosylaby. A przecież to dialog stworzył ludzki świat.

9. Tony Parsons „Moja ulubiona żona”. Tłum. Izabela Matuszewska (Wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz)

Walcząc z powodzią w Zakopanem, niestety, nie dotarłem do księgarni, w której była ta książka. Jej treść znam z omówień, które świadczą o tym, że trudno o monogamicznych mężczyzn.

10. Philipp Vandenberg „Piąta Ewangelia”. Tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Sonia Draga)

Od lat jestem pod wrażeniem uroku właścicielki wydawnictwa, której niezwykłej intuicji zawdzięczamy pojawienie się „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna w Polsce, ale ta powieść nawiązująca do podobnych problemów mnie nie zachwyciła. Opowieść o losach „Piątej Ewangelii” Barabasza znanego pisarza urodzonego w czasie wojny we Wrocławiu warto jednak przeczytać, gdyż dobrze prowadzi nas po klasycznej literaturze.

1. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” (Instytut Pamięci Narodowej)

Książka widmo. Jeszcze jej nie mam w swojej bibliotece, ale znam kilku szczęśliwców, którzy podobno ją przeczytali. Nie mam zamiaru jednak czołgać się u stóp księgarzy, by ją zdobyć. Wydaje mi się, poza tym, że analitycy rynku książki są równie ważni jak politycy.

2. Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Promocyjna siła telewizji jest jednak nieprawdopodobna. I oczywiście narracyjny talent najsławniejszego polskiego podróżnika. Ponad 52 tysiące sprzedanych egzemplarzy w miękkiej oprawie w pierwszym półroczu tego roku. A jeszcze należy dodać kilka tysięcy w twardej. Oto skala sukcesu!

3. Rhonda Byrne „Sekret” (Nowa Proza)

Miliardy ludzi wierzą, że życie da się opisać za pomocą jednej, prostej formuły. Gdyby rzeczywiście tak było, to ludzka egzystencja całkowicie straciłaby sens. W końcu zawsze w niej chodzi o tajemnicę!

4. Jeremy Clarkson „Wściekły od urodzenia” (Insignis)

Podzielam motoryzacyjną pasję angielskiego dziennikarza, chociaż nie mam jeszcze prawa jazdy. W ciągu czterdziestu lat jego bezskutecznego zdobywania wydałem na różne pisma motoryzacyjne sumę, za którą mógłbym kupić kilkunastoletniego bentleya.

5. Kazik Staszewski „Niepiosenki” (Kosmos, In Rock)

Dobre felietonowe teksty, chociaż szkoda, że niewyśpiewane.

6. Elisbeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)

Najbardziej podoba mi się ostatnia tytułowa sugestia.

7. Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Znakomita sprzedaż. W pierwszym półroczu ponad 40 tysięcy egzemplarzy.

8. „Świat według Mellera. Życie i polityka: ku przyszłości” (Ze Stefanem Mellerem rozmawia Michał Komar) (Rosner & Wspólnicy)

Narrator zmarł w lutym 2008 r. Na szczęście pozostawił po sobie dwa tomy fascynujących wspomnień. Bardzo ciekawe analizy i ogromna erudycja.

9. Michel Schneider „Marilyn, ostatnie seanse” (Znak)

Biografia sławnej, nieszczęśliwej aktorki z wieloma nieznanymi dokumentami.

10. Małgorzata Terlecka-Reknis „Holoubek. Rozmowy” (Prószyński i S-ka)

Dyskretne wejście w świat wielkiego aktora i myśliciela.

1. Katarzyna Grochola „Trzepot skrzydeł” (Wydawnictwo Literackie)

Ciekawa powieść pokazująca dziwny obszar polskiej rodzinnej rzeczywistości, w której za fasadą miłości i spokoju skrywa się brutalna siła mężczyzn. Leczą oni swoje samcze kompleksy, podporządkowując sobie żony, naruszając przy tym nie tylko ich psychiczną, ale także fizyczną autonomię. Negatywnemu bohaterowi z przyjemnością dałbym w pysk!

Pozostało 96% artykułu
Literatura
Stanisław Tym był autorem „Rzeczpospolitej”
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Literatura
Reiner Stach: Franz Kafka w kleszczach dwóch wojen
Literatura
XXXII Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie
Literatura
Nowy „Wiedźmin”. Herold chaosu już nadchodzi
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Literatura
Patrycja Volny: jak bił, pił i molestował Jacek Kaczmarski