Józef Hen – literatura, kobiety i sport

85 lat. Jest wciąż pełen młodzieńczego wigoru, o czym świadczą ostatnie powieści, na czele z „Pingpongistą”

Publikacja: 07.11.2008 00:57

A zadebiutował jako... dziesięciolatek w „Małym Przeglądzie” Janusza Korczaka. Przed wojną mieszkał na warszawskim Murdzielu (Muranowie), o czym po latach napisał świetny tom wspomnień „Nowolipie” (1991). Nosił wtedy nazwisko najsłodsze z możliwych – Cukier.

Wojnę przeżył w Związku Sowieckim. Budował autostradę Lwów – Kijów i linię kolejową Angres – Taszkent. Powołany do Armii Czerwonej był krótko na froncie w rejonie Doniecka, a wiosną 1944 roku uzyskał skierowanie do armii polskiej. W wojsku też formalnie zadebiutował wierszem opublikowanym w „Głosie Żołnierza”. W 1947 roku wrócił do Warszawy, gdzie mieszka do dziś.

Jest jednym z najpłodniejszych pisarzy polskich. Ma na swoim koncie powieści („Nikt nie woła”, 1956 – 1957, „Toast” 1964) i tomy opowiadań („Mgiełka” 1970, „Bokser i śmierć” 1975), książki biograficzne („Ja, Michał z Montaigne” 1978, „Mój przyjaciel król” 2003), dzienniki („Nie boję się bezsennych nocy” 1987 – 1992) i sztuki teatralne („Justyn, Justyn!” 1989). Realizacji doczekało się wiele jego scenariuszy, m.in. do filmów „Prawo i pięść”, „Krzyż Walecznych”, „Rancho Texas”, serialów „Crimen” i „Królewskie sny”.

W 1976 roku podpisał Memoriał 101, protestując przeciw projektowanym zmianom w Konstytucji PRL. Wcześniej, na przełomie siódmej i ósmej dekady XX w. publikował opowiadania w paryskiej „Kulturze”, podpisując je Korab.

Uwielbia kobiety, a fascynuje się sportem, głównie lekkoatletyką. Uważa, że właśnie sportowi zawdzięcza bardzo wiele, włącznie z sylwetką. W wywiadzie dla „Rz” powiedział:

– W gimnazjum mieliśmy doskonałego nauczyciela pana Kazimierza Markiewicza, który wpoił nam zasady przyjmowania postawy. Po skoku – wyprost! I powiem panu, że do dziś, choć jestem po osiemdziesiątce, inaczej się poruszam. Sport to młodość, a zachować młodość przez długie lata, przez wiek dojrzały – to duża sprawa.

Dziś w stołecznym Klubie Księgarza odbędzie się jubileusz Józefa Hena.

Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera