Pomysł był dobry. Obsadzić oszusta i złodzieja w roli reformatora poczty. Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że ten uniwersalny w ludzkim świecie motyw chyba znam. Niestety pisarz utracił już formę, z której słynął. Książki stają się po prostu nudne.
[b]6 Eric-Emmanuel Schmitt „Tektonika uczuć” Tłum. Barbara Grzegorzewska (Znak)[/b]
Nawet wielkie przywiązanie do roli recenzenta – przyjaciela czytelników, nie zmusi mnie do lektury kolejnych książek niezwykle popularnego francuskiego pisarza. Swoją psychologiczną i socjologiczną wiedzą niezmiennie wprowadza mnie w stan długo trwającej irytacji.
[b]7 Orhan Pamuk „Stambuł. Wspomnienia i miasto”. Tłum. Anna Polat (Wydawnictwo Literackie)[/b]
Cudowna książka. Autobiografia pisarza wpisana w historię rodziny i wspomnienia o mieście, które przestało być już stolicą imperium otomańskiego. A wszystko w niezwykłym klimacie hüzün, co po turecku oznacza melancholię.
[b]8 Harlan Coben „W głębi lasu”. Tłum. Zbigniew A. Królicki (Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)[/b]
Coben doskonale wie, jak zbudować intrygę. A wiele wątków, które w końcu splatają się w jeden sensacyjny trop, jest dla niego charakterystyczne.
[b]9 Salman Rushdie „Czarodziejka z Florencji” Tłum. Jerzy Kozłowski (Rebis)[/b]
Wyjątkowej urody literacka baśń o pięknej tajemniczej kobiecie. Pod wielkim piórem staje się ta baśń historią kobiecości. A wszystko dzieje się w imperium Wielkiego Mogoła, które zawsze mnie fascynowało. Mistrzowska proza, szkoda tylko, że nie można jej czytać dzieciom na dobranoc.
[b]10 Woody Allen „Obrona szaleństwa”. Tłum. Bogdan Baran, Piotr W. Cholewa, Jacek Łaszcz (Rebis)[/b]
W tomie znalazło się 46 tekstów pisarza i reżysera. Dowcipnych i błyskotliwych. Politykom, znanym, ponurym typom, jednak nie polecam. Po prostu to proza bardzo inteligentna.
[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]
[b]1 Norman Davies „Europa walczy 1939 – 1945. Nie takie proste zwycięstwo” (Znak)[/b]
Angielski historyk cieszy się niezwykłym zaufaniem polskich czytelników. Sam z utęsknieniem czekam na kilka wolnych godzin, by zanurzyć się w przeszłości. I zawsze wychodzę z niej nie tylko bogatszy o historyczne dane, ale także urzeczony pisarską wyobraźnią Daviesa.
[b]2 Rhonda Byrne „Sekret” (Wydawnictwo Nowa Proza)[/b]
Mordercze recenzje zimnych jak lód racjonalistów przegrywają z nierozumnymi, podobno, emocjami entuzjastów tajemnicy odkrytej przez autorkę.
[b]3 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]
Niebawem polscy turyści odwiedzający dziwne kraje świata będą nieomylnie rozpoznawani po bosych stopach charakterystycznych dla swojego guru. To wielka nadzieja dla dynamicznie rozwijającego się krajowego rynku pedicure.
[b]4 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” (Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]
Nie muszę szukać wrażeń w Ameryce Łacińskiej. Wielu przedstawicieli dzikich, polskich plemion spotykam codziennie na przystanku tramwajowym. Zawsze są pod wpływem napojów halucynogennych.
[b]5 Małgorzata Szejnert „Czarny ogród” (Znak)[/b]
Skromność autorki spowodowała, że jej genialne reportaże, które czytam od lat, dopiero teraz trafiły pod strzechy. Bardzo, bardzo się cieszę!!! I pomyśleć, taki deszcz nagród spadł na autorkę, która pisze od... bardzo wielu lat. Przejrzeli wreszcie na oczy?
[b]6 Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)[/b]
Sukces tego tomu pokazuje, jak wiele osób ukrywa się wśród nas ze swoimi traumami.
[b]7 Michel Schneider „Marilyn, ostatni seans” (Znak)[/b]
Smutne, rozpaczliwie smutne życie samotnej aktorki.
[b]8 Lech Wałęsa „Droga do prawdy. Autobiografia” (Świat Książki)[/b]
Czy droga do prawdy musi być tak długa i kręta? Tom liczy prawie sześćset stron.
[b]9 Władysław Bartoszewski. Skąd pan jest? Wywiad rzeka (rozmawiał Michał Komar) (Świat Książki)[/b]
Boże, jak chciałbym przejąć nieco energii od Profesora. Oddam, jak będę mieć nadwyżkę.
[b]10 Rafał A. Ziemkiewicz „Czas wrzeszczących staruszków” (Fabryka Słów)[/b]
Niestety, krzyk stał się już symbolem polskiej polityki.