[b]Literatura faktu[/b]
[i]Józef Szaniawski, „Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy” (Ex Libris)[/i]
– próba przywrócenia roli Józefa Piłsudskiego i w dziejach Polski i całej Europy. Autor cytuje Lenina: „Piłsudski, i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji”.
Wyjątkowa szata graficzna i znakomity dobór ilustracji – w tym wiele dotąd nieznanych.
Krzysztof Masłoń, „Rzeczpospolita”
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Jean-Marie Gustave Le Clézio „Urania” (PIW)[/i]
– baśń o dolinie ostatnich wolnych ludzi, o utopii stworzonej w zeszłym stuleciu na wzór dawnych społeczności Mezoameryki. Sporo tu naiwności łatwych do obśmiania, ale że najbiednejsze regiony świata pogrążają się w pełzających wojnach i niewypłacalności – co punktuje tegoroczny noblista – to akurat fakty.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Józef Szaniawski „Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy” (Ex Libris)[/i]
– ikonografia rewelacyjna, a samo spojrzenie na osobę i dzieło naczelnika państwa też ciekawe. Okazuje się, że nie wszystko o Piłsudskim zostało powiedziane, a Andrzej Garlicki nie ma monopolu na jedyną prawdę o nim.
[srodtytul]Mariusz Cieślik, pisarz, publicysta „Newsweeka”[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Rafał Ziemkiewicz „Żywina”, (Świat Książki)[/i]
– powieść, jakich bardzo na naszym rynku brakuje, obyczajowa historia dziejąca się tu i teraz. Do połowy czyta się tę historię o polityku Samoobrony bardzo dobrze. Później znacznie gorzej, bo dużo publicystyki oznacza mało akcji. Dawno nie było równie ciekawego obrazu Polski powiatowej z jej układami i układzikami.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Naomi Klein, „Doktryna szoku” (Muza SA)[/i]
– najważniejsza myśl książki brzmi: globalizacja nie dokonuje się bezkrwawo, wiele krajów jest do niej zmuszanych przez friedmanistów. Mimo zacietrzewienia autorki wiele tu trafnych obserwacji. Odpowiednia lektura na czasy kryzysu, znajdziemy tu też ciekawą opowieść o polskiej transformacji.
[srodtytul]Janusz Odrowąż-Pieniążek, pisarz, dyrektor Muzeum Literatury[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]J. M. G. Le Clézio, „Urania” (PIW)[/i]
– opublikowane akurat po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla francuskiemu pisarzowi tłumaczenie „Uranii” dokonane przez Zofię Kozimor pokazuje Le Clézio jako dobrego, ale nie genialnego pisarza. Może tylko tym razem, bo książka – jak rzekłby Gombrowicz – jest taka sobie.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Stanisław Kulon „Z ziemi polskiej do Polski” (PIW)[/i]
– godny uwagi pamiętnik świetnego rzeźbiarza. Część pierwsza to wywózka z Kresów pod Ural (reprodukowane ważne rysunki chłopca), druga to „nikomu niepotrzebne polskie sieroty 1941 – 1947”, następnie, po repatriacji, szkoła Kenara w Zakopanem, a część ostatnia to czas warszawskich studiów, czyli stalinizm i odwilż.
[srodtytul]Tomasz Zbigniew Zapert, reportażysta, publicysta[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Józef Szaniawski „Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy” (Ex Libris)[/i]
– pionierska próba przedstawienia zasług Komendanta dla StaregoKontynentu. Praca świetnie udokumentowana, imponująca wyszukaną ikonografią (nieznane zdjęcia, zapomniane obrazy, grafiki i karykatury), pełna niespodzianek historycznych.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Krzysztof Kąkolewski „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (Zysk i S-ka)[/i]
– wznowienie jednego z najlepszych polskich kryminałów pióra wybitnego reportera. Schyłek rządów tow. „Wiesława”, warszawski półświatek. Emerytowany oficer MO prowadzi prywatne śledztwo dotyczące napadu rabunkowego i łączącej się z nim śmierci pięknej kobiety. Na kanwie książki powstał równie głośny film dołączony teraz do egzemplarza książki na DVD.
[srodtytul]Karol Maliszewski, poeta, krytyk literacki[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Michał Murowaniecki, „punctum” (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego”)[/i]
– za grą słów i poetycką sprawnością w dobrym pokoleniowym wydaniu stoi coś jeszcze: udręczenie codziennością, próba oporu, stawianie własnych warunków (językowych i nie tylko). Coś „pęka na trasie pustka-Zakopane”, a we mnie satysfakcja miesza się z niepokojem.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Jorge Luis Borges, „Polemiki”, („Prószyński i S-ka”)[/i]
– te suche, kostyczne uwagi o poezji, filmie, filozofii, teologii itd. odstręczają, by za chwilę przyciągnąć. Dobra szkoła samodzielnego myślenia, narażania się wszystkim wokół w imię własnej, trudnej prawdy.
[srodtytul]Maciej Urbanowski, krytyk literacki, „Arcana”[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Rafał A. Ziemkiewicz „Żywina” (Świat Książki)[/i]
– gorzki portret dzisiejszej Polski. Tytułowy poseł Żywina ma coś z Mateusza Bigdy, a miasteczko Byków, w którym toczy się akcja powieści, niewiele się różni od sławnego Obrzydłówka. Najciekawsza zdaje mi się tu jednak duchowa „rewolucja” narratora tej historii – jego dojrzewanie do ojcostwa.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Wojciech Turek „Arka przymierza. Wojciech Wasiutyński 1910 – 1994. Biografia polityczna” (Arcana)[/i]
– arcyciekawy portret jednego z najwybitniejszych umysłów polskiego ruchu narodowego, błyskotliwego pisarza politycznego, a także świetnego felietonisty.
[srodtytul]Jan Tomkowski, profesor historii literatury, IBL PAN[/srodtytul]
[b]Fikcja literacka[/b]
[i]Khaled Hosseini, „Tysiąc wspaniałych słońc” (Albatros)[/i]
– zawsze myślałem, że w kraju tak straszliwie doświadczonym przez historię jak Afganistan muszą się w końcu pojawić wybitni pisarze. Napisana po angielsku kronika minionych trzydziestu lat widziana oczami dwóch bohaterek zaskakuje dojrzałością i szczerym liryzmem.
[b]Literatura faktu[/b]
[i]Stanisława Domagalska, „Intensywny zapach ruty” (Dom na wsi)[/i]
– zbiór reportaży zmarłej w ubiegłym roku współpracowniczki „Tygodnika Solidarność”, „Powściągliwości i Pracy” oraz prasy podziemnej. Niezwykły obraz odchodzącej już w niepamięć polskiej rzeczywistości lat 80.