Burza wywołana biografią Artura Domosławskiego „Kapuściński. Non-fiction” powoli cichnie. Do książki mam zastrzeżenia, ale przyznaję, że przynosi również cenne wiadomości o reporterze. Czy wpływają na odbiór jego dzieła? W przypadku tomu „Dlaczego zginął Karl von Spreti”, odpowiedź brzmi: tak.
[srodtytul]W służbie ciszy [/srodtytul]
„Dlaczego zginął Karl von Spreti” to rzecz o polityce Stanów Zjednoczonych wobec państw Ameryki Łacińskiej w epoce zimnej wojny. Na przykładzie dramatycznych dziejów Gwatemali Kapuściński pokazuje, jak wyglądała realizowana przez Waszyngton polityka podboju, opisuje marionetkowych prezydentów i przetaczającą się przez ubogie kraje południa falę zbrodni.
Największą zasługą autora jest bezbłędny literacko opis świata, na który padł strach: „Ludzie, którzy piszą historię, zbyt dużo uwagi poświęcają tak zwanym głośnym momentom, a za mało badają okresy ciszy. (...) Cisza jest sygnałem nieszczęścia i często - przestępstwa. Jest takim samym narzędziem politycznym, jak szczęk oręża czy przemówienie na wiecu. Cisza jest potrzebna tyranom i okupantom, którzy dbają, aby ich dziełu towarzyszyło milczenie”.
[srodtytul] Śmierć ambasadora [/srodtytul]