
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP, tom II
Tadeusz Dubicki
Aktualizacja: 01.07.2012 16:00 Publikacja: 01.07.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP, tom II
Tadeusz Dubicki
red. LTW
Polska sąsiadowała wówczas z totalitarnym molochem, który nie ukrywał, że jego ambicją jest podbój i wchłonięcie naszego kraju. Grunt do tego dzieła miały przygotować sowieckie tajne służby.
Nic więc dziwnego, że przez całe dwudziesto lecie polski kontrwywiad zajmował się głównie zwalczaniem bolszewickiej infiltracji, siatek szpiegowskich i dywersji. Nie oznacza to jednak, że ograniczaliśmy się tylko do defensywy. Mieczysław Starczewski, jeden z autorów II tomu zbioru „Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP", opisuje działania specjalne naszych służb na kierunku wschodnim.
Polska przede wszystkim skupiała się na budowaniu siatek dywersyjnych po obu stronach granicy ryskiej, które miały zostać uaktywnione w momencie wybuchu wojny z Sowietami. Część szkoleń odbywała się w tajnym ośrodku wywiadu w Zalesiu pod Warszawą, w którym obowiązywało hasło: „Dzieło niszczenia w dobrej sprawie jest dziełem tworzenia".
Program szkoleń wyglądał następująco: posługiwanie się bronią krótką i długą, budowa granatów i bomb, terenoznawstwo, łączność, walka wręcz, jazda na rowerze, pływanie, bieg na nartach, zaprawa marszowa, ochrona mostów, zwalczanie organizacji dywersyjnych wroga. Niestety, ze względu na dziwny przebieg, jaki miała polsko-sowiecka wojna 1939 r. niewiele z tego udało się wykorzystać.
W Grodnie dywersanci polscy zniszczyli jednak butelkami z benzyną sowieckie czołgi, do podobnej sytuacji doszło pod Sopoćkinami. W szeregu innych miejsc Polacy nękali bolszewickie kolumny marszowe, niszczyli linie zaopatrzeniowe czy atakowali pomniejsze oddziały.
Większość polskich grup została szybko rozduszona przez Sowietów, ale na przykład oddział ppłk. Józefa Dąbrowskiego „Tyki" dotrwał w lasach skidelskich do wiosny 1940 r.
Wydany przez LTW zbiór pełen jest podobnych sensacyjnych, mało znanych faktów. Można w nim znaleźć tekst o polskiej siatce szpiegowskiej w Lizbonie podczas II wojny światowej, słynnej operacji „Trust" czy majorze Piotrze Daczence, ukraińskim oficerze kontraktowym służącym w Wojsku Polskim i współpracującym z Abwehrą. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się naszymi służbami.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP, tom II
Tadeusz Dubicki
W nowym odcinku podcastu „Rzeczy o książkach” jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy i scenarzystów opowia...
Książkę Percivala Everetta „James”, która otrzymała Pulitzera 2025, czyta się świetnie. Chociaż opowiada o jedny...
Czytanie poezji w ciemności, literackie spotkania z twórcami, trzy koncerty, a nawet poetycka gra w bule - to ty...
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie (15–18 maja) odbędą się w przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki oraz po ra...
W tym odcinku „Rzeczy o książkach” historyk i krytyk literacki Wojciech Stanisławski omawia „Niegdysiejsze śnieg...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas