Wrocław jest miastem literatury UNESCO, domem licznych wydawnictw i księgarni, a w ciągu roku gości wiele festiwali literackich. Jednym z nich jest organizowany przez Wrocławski Dom Literatury Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Podczas Festiwalu Silesius poznamy laureata Nagrody Silesius za całokształt twórczości i listę książek nominowanych do Nagrody Silesius w kategoriach: Debiut roku i Książka roku. Wręczenie podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus - jesienią.
Gwiazdami będą Ewa Lipska i Jacek Podsiadło. Ale festiwal jest wydarzeniem zarówno dla tych, którzy od dawna są miłośnikami poezji, jak i dla tych, ktorzy przygodę z poezją dopiero zaczynają. Tegoroczna, już 10. edycja, odbywa się pod hasłem „Gdzie są te rymy”.
Preludium festiwalu Silesius
Wszystko zaczęło się 11 maja od – jak to ładnie nazywają organizatorzy – przygrywki festiwalowej. Składają się na nią wydarzenia na pierwszy rzut oka dość luźno związane z poezją – pokaz filmowy i koncert. To wrażenie jest jednak mylne. Chodzi bowiem o film „Całkowite Zaćmienie” (1995, reż. Agnieszka Holland) o relacji dwóch francuskich mistrzów pióra: Arthura Rimbaud i Paula Verlaine’a.
Koncert Poetica Electronica zaś, organizowany przez Koło Artystyczno-Naukowe Nowych Mediów działające w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, jest połączeniem poezji i muzyki. Współpraca między poetami, kompozytorami a wykonawcami sprawia, że wiersze ożywają, a słuchacze mają ciarki.
Poetyckie rendez-vous we Wrocławiu
Koncert i pokaz filmowy to dopiero początek – właściwy festiwal rozpoczyna się 13 maja. Jednym z najciekawszych wydarzeń programowych są dyżury poetyckie, podczas których będzie można porozmawiać o twórczości i nie tylko z wielokrotnie nagradzanymi poetkami: Urszulą Honek, Barbarą Klicką i Małgorzatą Lebdą. Ta ostatnia zaprezentuje nowy tom „Dunaj. Chyłe pola".
Czytaj więcej
Poetka Urszula Honek napisała świetny zbiór debiutanckich opowiadań. Całość zapleciona jest ciasn...