Wrocław zaprasza 19 sierpnia na Europejską Noc Literatury

Już po raz 12 organizuje ją Wrocławski Instytut Kultury. To atrakcyjna forma promocji najlepszej europejskiej literatury i czytelnictwa.

Publikacja: 17.08.2023 18:35

Wrocław zaprasza 19 sierpnia na Europejską Noc Literatury

Foto: Materiały Prasowe

Wybrane fragmenty 10 książek tej nocy będzie czytać w różnych lokalizacjach 10 znakomitych postaci polskiej kultury. Łączy je hasło „Gabinet osobliwości”.

Kuratorski wybór

Od pięciu lat za koncepcję programową wydarzenia odpowiada zaproszony kurator lub kuratorka. Dotychczas książki i tematy wybierali: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller oraz literaturoznawca Michał Rusinek.

Czytaj więcej

18 sierpnia pierwsza Noc Fotografii w Warszawie

Program tegorocznej 12. edycji literackiego święta przygotowała Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka.

– Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie? – zastanawia się Sylwia Chutnik. – W transgresji, przekroczeniu, czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Tegoroczna edycja ENL poświęcona jest takim właśnie przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. - tłumaczy.

Dziesięć interpretacji i miejsc

Czytania odbywają w nietypowych przestrzeniach miasta, często na co dzień niedostępnych dla odwiedzających. W poprzednich edycjach miłośnicy literatury spotykali się m.in. na Wielkiej Wyspie, Nadodrzu, Przedmieściach Oławskim oraz Świdnickim, Placu Grunwaldzkim, w Karłowicach i osiedlu Powstańców Śląskich. W 2023 Noc przenosi się na Osiedle Huby.

Aktor Mirosław Zbrojewicz zabierze nas w podróż przez ostatnie stulecie, czytając „Straszliwą zieleń” Benjamina Labatuta (wydawnictwo Czarne), opowiadającą o potędze nauki i wyobraźni, ludzkich upadkach oraz tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić w imię tego, w co wierzymy.

Pisarz Łukasz Orbitowski będzie czytał książkę „Poleciały w kosmos” Idy Linde (Wydawnictwo Lokator), która prowadzi poza granice naszej planety.

Aktorka i wokalistka Magdalena Kumorek przedstawi książkę „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę” Rosy Montero (Wydawnictwo Wyszukane), która skłania do za zastanowienia się nad emancypacją o miejscem kobiet w zmieniających się czasach.

Czytaj więcej

Złota Wyspa Pawła Althamera

Aktorka i reżyserka Olga Bołądź, przeczyta „Wróżbę. Wspomnienia dziewczynki” Agnety Pleijel (Wydawnictwo Karakter”) - zapis młodzieńczych niepokojów.

Cezary Kosiński przybliży fragment poruszającego debiutu „Lato, gdy mama miała zielone oczy” Tatiany Țîbuleac, (wyd. Książkowe Klimaty), opowiadającego o relacji z matką, w którym przeplata się nienawiść i czułość. Czytanie odbędzie w postindustrialnej w galerii imponującego XIX-wiecznego Browaru Mieszczańskiego.

Pola Blasik zinterpretuje powieść o niekonwencjonalnej formie „Ten się śmieje, kto ma zęby” polskiej autorki Zyty Rudzkiej (wydawnictwo W.A.B).

Edyta Jungowska przeczyta fragment literackiej gawędy „Ja śpiewam, a góry tańczą” Irene Solà (wydawnictwo Czarne), o poszukiwaniu bliskości, celebracji życia i śmierci. To czytanie odbędzie się w Liceum Ogólnokształcące nr V, najmłodszym licealnym budynku we Wrocławiu

A Justyna Wasilewska sięgnie po „Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasza (Wydawnictwo Poznańskie), opowieść o poszukiwaniu miłości i ucieczce od konwenansów, rozgrywającą się w Albanii.

O miejscach wszystkich czytań i programowych szczegółach informuje strona: nocliteratury.pl

W plenerze

Spotkania literackie będą odbywać się także w dwóch miejscach plenerowych. W głównej alei parku Andersa, gdzie Mariusz Kiljan czytać będzie „Prawdziwe życie” Adeline Dieudonné (wydawnictwo Znak Literanova ),współczesną historię rodzinną snutą językiem mrocznej baśni.

I w parku Goethego (gdzie mieści się tegoroczne centrum Europejskiej Nocy Literatury). Tu Piotr Cyrwus zinterpretuje fragment zbioru opowiadań „Moja żona nie tańczy” Tove Ditlevsen(wydawnictwo Czarne), portretujący współczesne kobiety.

Czytania odbywać się będą między godz. 18-22:30, wstęp wolny.

Partnerem tegorocznej odsłony Europejskiej Nocy Literatury jest Storytel – aplikacja oferująca dostęp do setek tysięcy audiobooków i e-booków. Uczestnicy wrocławskiej Europejskiej Nocy Literatury otrzymają specjalny 30-dniowy voucher na bezpłatny okres próbny umożliwiający słuchanie wszystkich tytułów z biblioteki Storytel! , w tym produkcji Storytel Original w gwiazdorskiej obsadzie.

Europejska Noc Literatury jest realizowana w wielu miastach Europy. Projekt promuje twórczość europejskich pisarzy. We Wrocławiu ENL po raz pierwszy gościła w 2013 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Wybrane fragmenty 10 książek tej nocy będzie czytać w różnych lokalizacjach 10 znakomitych postaci polskiej kultury. Łączy je hasło „Gabinet osobliwości”.

Kuratorski wybór

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Magdaleny Bielskiej
Literatura
Festiwal i Rok Czesława Miłosza. Jakich spodziewać się premier?
Literatura
Miłosz Festival startuje 30 czerwca w Krakowie
Literatura
Barbara Nowacka wyrzuciła z lektur pisarza, który przestrzegał przed modelem PiS. I sobą
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Literatura
Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu