Kenzaburo Oe znany był m.in. jako orędownik pacyfistycznej konstytucji i przeciwnik energii atomowej. O śmierci pisarza poinformował jego wydawca, Kodansha Ltd.
Oe, jeden z najbardziej cenionych powojennych japońskich pisarzy, stał na czele ruchu obywatelskiego, który wzywał do zamknięcia japońskich elektrowni atomowych po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku, spowodowanej trzęsieniem ziemi i tsunami.
Czytaj więcej
Arata Isozaki, słynny japoński architekt, zmarł 29 grudnia 2022 roku w wieku 91 lat. Był jednym z najważniejszych powojennych japońskich architektów. W 2019 roku wyróżniono go nagrodą Pritzkera, nazywaną architektonicznym odpowiednikiem Oscarów.
"Powtarzanie błędu (...) przez budowę reaktorów jądrowych, (...) jest najgorszą możliwą zdradą pamięci ofiar Hiroszimy" - napisał Oe w artykule na łamach "The New Yorker" 10 dni po katastrofie w Fukushimie.
Oe miał umrzeć nad ranem, 3 marca. Pogrzeb pisarza miał charakter prywatny i odbył się przed podaniem do publicznej wiadomości informacji o jego śmierci.
Urodzony w 1935 roku pisarz zadebiutował literacko w 1957 roku, gdy studiował literaturę francuską na Uniwersytecie w Tokio.
W 1994 roku pisarz odmówił przyjęcia odznaczenia od japońskiego rządu mówiąc, że "nigdy nie przyjmie nagrody od żadnego państwa"
W 1994 roku został drugim w historii autorem z Japonii, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla. "Z poetycką siłą (Oe) tworzy wyimaginowany świat, gdzie życie i mity zagęszczają się, tworząc niepokojący obraz współczesnej ludzkości" - uzasadniała przyznanie mu nagrody szwedzka Akademia.
W tym samym roku pisarz odmówił przyjęcia odznaczenia od japońskiego rządu mówiąc, że "nigdy nie przyjmie nagrody od żadnego państwa". Uzasadniał to tym, że jest "postwojennym demokratą" i ten światopogląd nie pozwala mu przyjmować państwowych nagród.
Do jego najsłynniejszych powieści należą "Sprawa osobista" i "Cichy krzyk".
W 2004 roku Oe, wraz m.in. z krytykiem literackim Shuichim Kato, Oe stworzył antywojenną grupę "Stowarzyszenie Artykułu 9", wzywając rząd do zachowania artykułu Konstytucji mówiącego o wyrzeczeniu się wojny.