Nagrody Klio na inaugurację Targów Książki Historycznej

XXX Targi Książki Historycznej otwarto w czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Publikacja: 24.11.2022 17:47

Nagrody Klio na inaugurację Targów Książki Historycznej

Foto: mat.pras.

W jubileuszowych Targach uczestniczy blisko 180 wydawnictw z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Targi popularyzują literatury historyczną i są miejscem spotkań wydawców, autorów i czytelników.

Inauguracji Targów towarzyszyło ogłoszenie laureatów prestiżowego konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO, przyznawanej w czterech kategoriach. Na konkurs wpłynęło 200 propozycji książek wydanych w latach 2021–2022, zgłoszonych przez 82 wydawnictwa.

Czytaj więcej

„Historia mundiali”, „Operacja mundial” i „Czerwona kartka”. O miłości do piłki, Katarze i korupcji

W kategorii autorskiej nagrodę I stopnia jury pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty przyznało Konstantemu Gebertowi za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Wydawnictwo Agora). W kategorii monografia naukowa - Maciejowi Gołąbowi za „Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). W kategorii varsaviana - Błażejowi Brzostkowi za książkę „Wstecz. Historia Warszawy do początku” (Muzeum Warszawy).

W kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia otrzymały: Muzeum Narodowemu w Krakowie za książkę „Lelewel. Rytownik Polski” (redakcja naukowa: Janina Wilkosz); Wydawnictwu Bellona za książkę „Okupowana Polska w liczbach”; Bibliotece Więzi za książkę „Andrzej Friszke. Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski”; Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu za książkę „Żydzi i Piłsudski” (autorka Jolanta Żyndul); Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego za publikację „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich. 1918-1926”

Czytaj więcej

„Czarodziej” Colma Tóibína: Mann i austriacki urok Hitlera

W tym roku Targom towarzyszy Salon Książki Ukraińskiej oraz Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich.

W Salonie Książki Ukraińskiej zorganizowano cykl spotkań z udziałem ukraińskich i polskich historyków i publicystów, towarzyszący prezentacji wydawców ukraińskich książek : Piotra Konaszewicza „Sahajdaczny, czy Bohdan Chmielnicki, współpraca czy wrogość narodów tworzących wielką Rzeczpospolitą?; „Hołodomor” i „operacja polska” NKWD 1937 - 1938 na Ukrainie. Polskie i ukraińskie doświadczenie sowieckiego totalitaryzmu”; „Perejasław czy Hadziacz, Rzeczpospolita Trzech Narodów czy „opieka” Moskwy”.

Dostępne są też publikacje polskich muzeów m.in.: Azji i Pacyfiku, Gdańska, im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Kresów i Ziemi Ostrowskiej, Kultury Kurpiowskiej, Łazienek Królewskich w Warszawie, Mazowieckiego w Płocku, Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze, , Narodowego w Gdańsku, Narodowego Ziemi Przemyskiej, Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy, Sił Powietrznych w Dęblinie.

W programie jest tez konferencja z cyklu „Polska – Rosja – Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – „Rosyjska polityka zagraniczna. Droga do wojny”.

Organizatorem Targów, trwających do 27listopada, jest Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki.

W jubileuszowych Targach uczestniczy blisko 180 wydawnictw z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Targi popularyzują literatury historyczną i są miejscem spotkań wydawców, autorów i czytelników.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Dzień Książki. Autobiografia Nawalnego, nowe powieści Twardocha i Krajewskiego
Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki