Najwszechstronniejszy pośród najwybitniejszych powojennych pisarzy – prozaik, poeta, dramaturg, m.in. autor „Kartoteki" – doczeka się biografii, której autorką jest Magdalena Grochowska, laureatka Nike czytelników, autorka książek „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" i „Strzelecki. Śladem nadziei".
Grochowska przywołuje m.in. „Drewniany karabin", w którym folksdojcz ostrzega Tadejusa, że został zadenuncjowany jako Żyd: „...ta rudo dziwa opowiado (...), że jej brat to cie zno ze szkół i że z tobą nie całkiem w porzundku, albo z twoją babcią, albo matką...".
Grochowska podkreśla, że Stefania, matka Tadeusza, mogła podzielić los Żydów z Radomska. Urodziła się w Lututowie w 1896 roku. Jej ojcem był Aron Lejb Gelbard. Jak dowiadujemy się z książki, mama poety zerwała z rodziną, bo była zakochana. Wedle tego, co mówi rodzina poety w biografii, Stefania opuściła rodziców i trafiła do księdza w Osjakowie, który ją ochrzcił.
Jak czytamy w zapowiedzi wydawnictwa Dowody na Istnienie, w pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka opisuje dzieje rodziny. Rekonstruuje m.in. okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka – matka Różewicza – opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie.
Autorka biografii odtwarza dramat żołnierza Armii Krajowej, którego presja polityczna uczyniła dezerterem, a później autorem inspirowanej pasją sztuki „Do piachu" o egzekucji prostego żołnierza. Dramat ten oburzył konserwatywne środowiska kombatanckie i kościelnych hierarchów.