Reklama
Rozwiń

Moja przyjaciółka książka

Co zrobić z książkami, które – kiedyś kupione i przeczytane – nie zostały przez nas obdarzone na tyle silnym sentymentem, byśmy chcieli je zatrzymać?

Publikacja: 22.04.2010 14:10

W czasie nadchodzącego weekendu swoje czytelnicze święto mają także najmłodsi miłośnicy książek

W czasie nadchodzącego weekendu swoje czytelnicze święto mają także najmłodsi miłośnicy książek

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Można je wymienić na inne. Okazją stanie się Festiwal Książek Przeczytanych. Kolejna, 19. już edycja imprezy odbędzie się w niedzielę w BUW.

– To taki książkowy pchli targ – wyjaśnia autor pomysłu i organizator festiwalu Marcin Jęczmiński. – W ramach opłaty za wstęp każdy może wybrać ze zgromadzonych tu ok. 20. tys. książek tyle tytułów, ile zdoła udźwignąć. A jeśli przyniesie na wymianę 20 książek z własnej biblioteczki, nabywa prawo do ulgowego biletu (15 zł).

W ten sposób sobie dajemy szansę na znalezienie interesujących pozycji, a książkom – drugie, a czasem nawet trzecie życie. – A za dwa miesiące, podczas kolejnej edycji festiwalu możemy je znowu wymienić na nowe – wyjaśnia Jęczmiński.

W czasie nadchodzącego weekendu swoje czytelnicze święto mają także najmłodsi miłośnicy książek. W Kultowych Dobranockach – miejscu dobrze im znanym z poprzednich edycji wydarzenia oraz cotygodniowych warsztatów literacko-artystycznych – rusza w piątek uliczne czytanie. Przed witryną sklepu od ul. Jana Pawła II stanie stolik z książkami. Do głośnego przeczytania fragmentu zapraszani będą przypadkowi przechodnie.

– Każdy w nagrodę otrzyma książkę – obiecuje właścicielka księgarni Tamara Kurowska. – Wiedzą o tym nasi stali klienci, więc i ich spodziewamy się wśród lektorów.

Reklama
Reklama

A to jeszcze nie koniec atrakcji. Sobotnia część wydarzenia zmieni się w czytelniczy maraton.

– Z tym już przeniesiemy się do naszej siedziby – mówi pani Tamara. – Każde dziecko wybierze interesującą je książkę i – na zasadzie sztafety – przeczytamy ją aż do końca. Jak długo to potrwa? – Aż do utraty tchu – żartuje organizatorka.

W czasie maratonu rozegrany zostanie także konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret literackich bohaterów.

– Wybierzemy najlepsze prace i przyznamy ich autorom nagrody książkowe – obiecuje pani Tamara. – Dla pozostałych mamy na pocieszenie zakładki, pocztówki i plakaty z ilustracjami ulubionych pozycji literackich.

[i]Festiwal Książek Przeczytanych, Sala Wystawowa Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, ul. Dobra 56/66, bilety: 25 i 15 zł, niedziela (25.04), godz. 10-17 Światowy Dzień Książki, Sklep Kultowe Dobranocki, Warszawa, ul. Ogrodowa 1a, wstęp wolny, piątek (23.04), godz. 12-15, sobota (24.04), godz. 12 [/i]

Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama