Pierwszej jego książki przełożonej na język polski. W Rosji publikacja ukazała się dwa lata temu i jest zbiorem artykułów i wystąpień patriarchy na międzynarodowych konferencjach w ostatnich latach.Leitmotivem jest problem odrzuconego przez liberalizm związku między wolnością i odpowiedzialnością moralną człowieka oraz konsekwencji tego w życiu społecznym.

Patriarcha podkreśla, że ludzie religijni nie mogą się zgodzić na próbę narzucenia im obcego, liberalnego standardu wartości. Dostrzega w tym zjawisku nowy rodzaj totalitarnej ideologii, w czym nie różni się od Jana Pawła II, który był za to na Zachodzie mocno krytykowany. Cyryl postuluje pilne podjęcie dialogu między religiami, zwłaszcza dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, a także między myślą religijną i laicko-humanistyczną w celu zbudowania wielobiegunowego świata, w którym istniałyby różne modele cywilizacyjne. Zwierzchnik Cerkwi rosyjskiej odrzuca jeden liberalny projekt budowy świata, wspólnej Europy, globalizacji. Ma nadzieję na wypracowanie katalogu wspólnych fundamentalnych wartości, które będą wyrażać moralny i religijny wymiar człowieka.

Lektura książki patriarchy Cyryla pokazuje wyraźnie, że istnieje szeroka, a niewykorzystana dotąd płaszczyzna współpracy między Cerkwią rosyjską i Kościołem katolickim.

[i]Patriarcha Cyryl Wolność i odpowiedzialność. W poszukiwaniu harmonii tłum. ks. Henryk Paprocki, Orthdruk 2010[/i]