Dzięki szczepionkom na świecie jest dziewięciu nowych miliarderów

Zyski ze szczepionek przeciw COVID-19 pomogły co najmniej dziewięciu osobom stać się miliarderami - poinformowała koalicja organizacji pozarządowych People's Vaccine Alliance.

Aktualizacja: 20.05.2021 07:29 Publikacja: 20.05.2021 07:18

Dzięki szczepionkom na świecie jest dziewięciu nowych miliarderów

Foto: PAP/EPA

Przedstawiciele grup wezwali do zakończenia "monopolowej kontroli" korporacji farmaceutycznych nad technologię szczepionek.

Z wyliczeń People's Vaccine Alliance wynika, że łączny majątek netto nowych miliarderów to 19,3 mld dolarów. To wystarczająca kwota "aby w pełni zaszczepić wszystkich ludzi w krajach o niskich dochodach 1,3 razy".

Aktywiści prowadzą kampanię na rzecz zniesienia praw własności i patentów na szczepienia.-  Ci miliarderzy są ludzką twarzą ogromnych zysków, jakie wiele korporacji farmaceutycznych czerpie z monopolu, jaki posiadają na te szczepionki - powiedziała Anna Marriott z organizacji charytatywnej Oxfam.

Oprócz nowych miliarderów, dotychczasowych ośmiu odnotowało wzrost swojego majątku o 32,2 miliarda dolarów dzięki wprowadzeniu szczepionek na rynek.

Na czele listy nowych miliarderów szczepionkowych znaleźli się dyrektor generalny firmy Moderna Stephane Bancel oraz jego odpowiednik z firmy BioNTech Ugur Sahin. Trzech innych to współzałożyciele chińskiej firmy szczepionkowej CanSino Biologics.

Zwolennicy zniesienia praw własności i patentów na szczepienia uważają, że takie działanie zwiększyłoby produkcję w krajach rozwijających się i rozwiązało problem dramatycznej nierówności w dostępie do nich.

Stany Zjednoczone, jak również wpływowe osobistości, takie jak papież Franciszek, popierają ideę globalnego zwolnienia z ochrony patentowej. Komisja Europejska powiedziała w środę, że będzie "konstruktywnym" głosem w rozmowach na ten temat.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne