Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 29.01.2020 13:43 Publikacja: 29.01.2020 13:40
Foto: AFP
„Konkursowe filmy opowiadają intymne i wstrząsające historie (…) Dominują w nich ciemne barwy, bo ich autorzy patrząc na świat nie mają żadnych złudzeń. Nie strszą, ale chcą nam otworzyć oczy” — mówił wczoraj na konferencji prasowej Carlo Chatrian, nowy dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Berlinie.
O Złote Lwy będzie w tym roku walczyć 18 filmów, wśród nich jeden dokument. Niemieckie kino reprezentują: „Berlin. Alexanderplatz” Burhana Qurbaniego — ekranizacja powieści Alfreda Doblina, której akcja toczy się w proletariackim środowisku berlińskim w latach 20. XX wieku oraz „Undine” Christiana Petzolda. Wśród najbardziej oczekiwanych tytułów są również nowe produkcje Brytyjki Sally Potter („The Roads Not Taken), amerykańskiego skandalisty Abla Ferarry („Siberia”), jego rodaczki Kelly Reichardt („First Cow”) czy interesującego reżysera rosyjskiego Ilji Krzanowskiego („DAU. Natasza”). Wydarzeniem może stać się „There Is No Evil” - film represjonowanego reżysera irańskiego Mohammada Rosoulofa. Azję reprezentuje też Tsai Ming-Liang, który pokaże „Rizi”.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas