W tym roku Warszawa Singera łączy siły ze Skrzyżowaniem Kultur (które formalnie startuje 13 września) i dzięki synergii sił festiwalowych zobaczymy skrzypka Nigela Kennedy’ego z zespołem Kroke (koncert „East Meets East” w kościele pw. Wszystkich Świętych, 2.09, godz. 20.30) oraz najsłynniejszego żydowskiego klarnecistę świata, czyli Davida Krakauera z zespołem Klezmer Madness (pl. Grzybowski, 5.09). W koncercie plenerowym u boku Krakauera pojawią się m.in. odpowiedzialny za samplery DJ SoCalled oraz basista Trezor Dunn znany ze współpracy z Johnem Zornem.
Tuż przed uroczystym otwarciem festiwalu na scenie Teatru Żydowskiego na inaugurację wydarzeń na ulicy Próżnej, jedynej ocalałej z getta ulicy Warszawy, został wybrany ciekawy projekt reżysera Michała Zadary. Wspomagany przez Dominika Strycharskiego z Pulsarusa i Jacka Szymkiewicza z Pogodno pokaże „Muzykę z pozostałości”.
Autorzy stworzą środowisko dźwiękowe, grane na żywo, w którym słuchacze będą mogli się swobodnie przemieszczać, podróżując po dziesięciu pokojach zrujnowanej kamienicy (30.08, godz. 19). Tymczasem w Iluzjonie Filmoteki Narodowej rozpocznie się cykl „Przerwane biografie” o ludziach filmu, którzy zginęli w czasie wojny z otwierającym go „Człowiekiem o błękitnej duszy” z 1929 r., do którego na klarnecie zagra Paweł Szamburski.
W tygodniu zaśpiewa Shura Lipovsky, Zakopower przygotuje specjalny repertuar żydowski, wystąpią kantorzy i kantorki. Na specjalnym wtorkowym koncercie w synagodze Nożyków uczczą oni rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Warsztaty śpiewu kantoralnego poprowadzi Benzion Miller. W niedzielę zagra do tańca trio Janiec Polakowski Stawiecki, a w piątek i sobotę warsztaty tańca żydowskiego będzie prowadził Michał Piróg z czeskim zespołem Trombenik, który łączy elementy jazzu, folkloru Europy Wschodniej, rytmy kubańskie oraz muzykę etniczną.