W latach 70., gdy dostęp do zachodnich płyt był ograniczony, fani rocka przeżywali koszmar.

Poza Trójką królowali Mazowsze, Mieczysław Fogg, Irena Santor i Krzysztof Krawczyk. Po 1989 r. wolność dało się odczuć także w eterze. Nadawcy prześcigali się w propozycjach, jednak po kilku latach się skomercjalizowali. Dziś dominują złote przeboje i smooth jazz.

Na szczęście jest cyberprzestrzeń, gdzie można posłuchać kanałów tematycznych przeznaczonych dla wielbicieli wszystkich gatunków muzycznych.

[srodtytul]Stacja Wschód [/srodtytul]

Najsilniejszą pozycję ma Radio Open FM ([link=http://open.fm]http://open.fm[/link]) odbierane przez 3,7 mln słuchaczy miesięcznie. Powstało z przekształcenia Gadu-Gadu Radio, które ruszyło w 2006 r. Sukces Open FM jest od początku związany z najpopularniejszym w Polsce komunikatorem internetowym Gadu-Gadu, programem umożliwiającym darmowe rozmowy w sieci. Ma on 10 mln użytkowników miesięcznie.

– Atutem Open FM jest to, że można nas słuchać ze strony WWW albo włączając GG – mówi rzecznik prasowy Jarek Rybus. – Po uruchomieniu programu nasi użytkownicy uzyskują natychmiastowy dostęp do blisko stu kanałów tematycznych. Pisząc na komputerze, mogą słuchać radia, polecić ulubione piosenki znajomym, zapoznać się z tekstami, kupić płytę.

Specjalnością stacji są kanały „100% Michael Jackson”, „100% Kazik”, „Stacja Wschód” z hitami z Rosji i Ukrainy.

– Programy tworzy 14 osób, a baza nagrań zawiera prawie 40 tys. utworów – powiedział Rafał Sokalski, dyrektor programowy Open FM. – W tygodniu dodajemy 150 nowych pozycji, w tym piosenki, które proponują nam słuchacze.

Playlisty powstają na podstawie badań słuchalności. Stacje internetowe mają przewagę nad tradycyjnymi, ponieważ są w stanie zmierzyć słuchalność z dokładnością do jednego słuchacza.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

– Liczenie wejść na stronę internetową nie daje pełnej wiedzy. Nasi pracownicy mają bardziej szczegółowe informacje. Dostarczamy ich także reklamodawcom, którzy mogą powiązać swoją ofertę z naszymi programami – mówi Jarosław Rybus.

Open FM należy do koncernu medialnego Naspers z RPA, właściciela m.in. Allegro.pl.

[srodtytul]Japońskie gwiazdy [/srodtytul]

Muzyczne Miasto ([link=http://www.miastomuzyki.pl]www.miastomuzyki.pl[/link]) związane z RMF FM powstało w 2007 r. Ma 700 tys. słuchaczy miesięcznie i drugie miejsce na rynku.

– Przełomem w rozwoju radia internetowego było poprawienie szybkości łączy w sieci – mówi Filip Lenart, szef Miasta Muzyki. – Nasza przyszłość zależy od spadku kosztów dostępu do Internetu w telefonach komórkowych.

Stacja poleca 69 kanałów, w tym z muzyką kubańską, francuską, a nawet japońską. Tylko tu usłyszymy takie gwiazdy, jak Kumi Koda czy Ringo Shiina.

– Redakcja liczy sześć osób, ale wspomagają nas zapaleńcy z RMF FM – mówi Filip Lenart.

Poza tym Miasto Muzyki wyspecjalizowało się w kanałach poświęconych konkretnym artystom, m.in. Michaelowi Jacksonowi, The Beatles czy Lady Pank. Wortal oferuje najciekawszy wybór informacji o życiu muzycznym, a także teledyski. Ale można korzystać z niego wyłącznie na komputerach PC.

– Pracujemy nad wersją mac-intoshową – mówi Filip Lenart.

[srodtytul]Hity Bollywood[/srodtytul]

Jako pierwsza, w grudniu 2004 r., ruszyła PolskaStacja ([link=http://www.polskastacja.pl]www.polskastacja.pl[/link]) – najpierw tylko z kolędami.

– Dziś skupiamy prawie milionową społeczność, oferujemy dziesiątki tysięcy piosenek w 60 kanałach muzycznych, teledyski, teksty piosenek i informacje o koncertach – mówi rzecznik prasowy Krzysztof Ziaja.

Można „złapać” radio Poezja Śpiewana, gdzie usłyszymy „Konia wyścigowego” Jacka Kaczmarskiego albo „Postacie” Gintrowskiego. Piosenki z Filmów proponują m.in. „Do You Know Where You’re Going to” Diany Ross z „Mahagonny”. Przygotowano audycje dla fanów Drum and Bass, muzyki chrześcijańskiej, Eurowizji, szant. Jest oferta dla dzieci i fanów Bollywood. Odtwarzane piosenki posiadają linki ze stronami sklepu muzycznego Allegro.

PolskaStacja ma dziś 140 tysięcy słuchaczy dziennie i trzecią pozycję na rynku.

Warto polecić również www.radiostacje.com. To platforma, która umożliwia słuchanie nawet najmniejszych stacji lokalnych, na przykład z Bartoszyc. W czasie migracji zarobkowej i postępującej globalizacji to oferta nie do odrzucenia.

Wystarczy kliknąć myszką, żeby śledzić program polskich rozgłośni w Chicago – m.in. Bon Ton czy Wietrznego Radia. Nowy Jork sąsiaduje z Niepokalanowem. Osobna zakładka pozwala dotrzeć do polskich stacji w Calgary, Brisbane, a także Pekinie i Atenach.

Nieograniczony wręcz dostęp do światowych stacji internetowych mają użytkownicy komputerów Macintosh. Umożliwia go program iTunes. Stacje uszeregowane są według gatunków muzycznych, poczynając od jazzu, a kończąc na hip-hopie. Rozgłośni grających hard rocka i heavy metal jest blisko setka.

Nie trzeba jednak posiadać komputera firmy Apple, by znaleźć radio z piosenkami ulubionej grupy. Wystarczy zwykła przeglądarka.

Proszę sprawdzić, to działa!