Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne

Trio RGG, czyli Przemysław Raminiak – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas i Krzysztof Gradziuk – perkusja, zrobiło sobie i miłośnikom jazzu prezent na dziesiątą rocznicę istnienia zespołu. Muzycy zaczęli z wysokiego pułapu, wygrywając konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 r. Pierwsza płyta „Scandinavia" wskazała na fascynacje muzyków triem Bobo Stensona i brzmieniem wytwórni ECM Records. Album „Unfinished Story – Remembering Kosz" został Polską Jazzową Płytą Roku w rankingu „Rz". Intrygujące improwizacje zawierał album „True Story – in Two Acts".

– Teraz nagraliśmy melodie, które łatwo zapamiętać – powiedział „Rz" Krzysztof Gradziuk. Ciekawe, jak zabrzmią na żywo.

Z kolei pianista Włodek Pawlik po raz pierwszy zaprezentował swoją muzykę do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w muzeum w Stawisku w grudniu 2010 r. Okazją był festiwal „Muzyczne konfrontacje" i 30. rocznica śmierci pisarza. Program został nagrany i lada dzień ukaże się na płycie „Struny na ziemi". To jedna z najciekawszych muzycznych ilustracji do polskiej poezji.

Koncert w Studiu im. Osieckiej ma być transmitowany w radiowej Trójce. Partie wokalne wykonają, podobnie jak na płycie, Lora Szafran i Marek Bałata. Wiersze recytować będzie Robert Więckiewicz.

Na płycie jest wiele łatwo wpadających w ucho motywów. Kompozycja do wiersza „VIII: Jeśli znowu znajdę przyjemność w podróży" ma wszelkie cechy przeboju, chwytliwą melodię, żwawy rytm i mądry tekst z odrobiną humoru. Balladowy charakter ma utwór „Wierzby stuliły się jak gniazda". Szybkie tempo narzuca „Upokarza mnie miłość", a wyzwaniem dla wokalistów jest „Fandango" z poszarpanym rytmem i trudnym do zaśpiewania tekstem, z którym Szafran i Bałata radzą sobie w mistrzowskim stylu.

RGG – „One", Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, bilety: 20 zł, rezerwacje: tel. 22 822 48 70, piątek (20.05), godz. 20.30; Włodek Pawlik Trio „Struny na ziemi", Studio im. Osieckiej, Warszawa, ul. Myśliwiecka 3/5/7, wstęp wolny z zaproszeniami, niedziela (22.05), godz. 20

 

Szopka, Och-Teatr,

ul. Grójecka 65, bilety: 45-65 zł, rezerwacje: tel. 22 589 52 01,

piątek (20.05), godz. 20

Chopinowskie motywy inaczej prezentuje projekt z udziałem Justyny Steczkowskiej, autorstwa Agnieszki Szczepanik, pianistki i kompozytorki. Szczepanik przedstawia kompozycje wymykające się klasyfikacji, bo jednoczące konwencje stylistyczne wszędzie tam, gdzie wydawałoby się nic ze sobą nie chce się łączyć. Nokturn staje się namiętnym tangiem, elektryzujący drum'n'bass wyrasta z chopinowskiego impromptu, ludowy motyw mazurka okazuje się inspiracją dla mrocznego triphopu. Fortepian dialoguje z syntezatorem i elektroniką, wiolonczela i akordeon z gitarą elektryczną, a drapieżny beatbox doskonale towarzyszy sopranowi.

Kat i Roman Kostrzewski, Fonobar,

ul. Wawelska 5, bilety: 37 – 45 zł, rezerwacje:

tel. 504 731 495, sobota (21.05), godz. 20

To wielkie wydarzenie w świecie polskiego metalu. Na nową płytę Kata z udziałem Romana Kostrzewskiego zatytułowaną „Biało-czarna" trzeba było czekać aż 14 lat. Materiał muzyczny nawiązuje do wcześniejszych dokonań Kata, które z jednej strony bulwersowały, ale z drugiej – zjednały zespołowi wierne grono sympatyków. Nowe utwory zaskakują wyjątkowo surowym brzmieniem, takie jak „Milczy trup" czy „Kapucyn zamknął drzwi" odwołują się do czasów świetności zespołu, ale częściej starają się oddać charakter zmian, jakie pojawiły się w tym gatunku przez lata. Koncert w Fonobarze zapowiadany jest jako wydarzenie plenerowe.

North Mississippi AllStars, Progresja,

ul. Kaliskiego 15a, bilety: 80 zł, rezerwacje: tel. 22 683 75 42, niedziela (22.05), godz. 19

Southern rock i blues – North Mississippi AllStars potrafi czerpać z amerykańskiej tradycji. Za debiutancki album „Shake Hands With Shorty" muzycy zostali nominowani do Grammy w kategorii Najlepszy wykonawca bluesa współczesnego, co od razu zwróciło na nich oczy krytyki i słuchaczy. Potem jeszcze trzy razy typowano ich do tej nagrody. Założony w 1996 r. przez braci Luthera i Cody'ego Dickinsonów zespół w 2001 r. zdobył prestiżową Blues Music Award dla najlepszej młodej grupy. Dziś promują płytę „Keys To The Kingom".

Coke Live Fresh Noise, Palladium,

ul. Złota 9, bilety: darmowe wejściówki na www.cocacola.pl/cokelivefreshnoise/ZgarnijBilet, informacje: 22 827 70 49, piątek (20.05), godz. 18.30

Finaliści piątej edycji programu Coke Live Fresh Noise reprezentują przekrój od trip-hopu i downtempo do rocka inspirowanego nu metalem, post hard corem i grunge'em. Gwiazdami wieczoru w Palladium są taneczny Kamp!, L. Stadt grający po słowiańsku amerykańskiego gitarowego rocka i ubiegłoroczny zwycięzca konkursu zespół Irena. Na zakończenie L.U.C, nie widziany na scenie od czasu znakomicie przyjętej płyty „PyyKyCyKyTyPff".

Kabanos, TPN 25, Hard Rock Café,

ul. Złota 59, bilety: 15 – 20 zł, rezerwacje: tel. 22 222 07 00, wtorek (24.05), godz. 21.30

Kabanos to grupa o powierzchowności żywiołowego muzycznego kabaretu. Pod hasłem „Najbardziej niekulturalnego wydarzenia muzycznego w Warszawie" promuje swoje drugie wydawnictwo „Flaki z olejem". Potem w Hard Rock Cafe gościnnie wystąpi TPN 25, zespół prowadzony przez Krzysztofa Radzimskiego, czyli Dr Yry z El Dupy i Zespołu Filmowego Skurcz. TPN 25, który obchodził hucznie w marcu swoje 18. urodziny, ma na koncie współpracę z Kazikiem, reedycję krążka „Słabo?" i plany związane z nowym albumem.

My Little Bess, kino Muranów,

ul. Andersa 1, bilety: 30 zł, rezerwacje: 22 635 25 29, czwartek (26.05), godz. 20.30

Premiera filmu fabularnego „My Little Bess" w reżyserii Romana Przylipiaka. Podczas specjalnego pokazu zabrzmi muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Blindead. Film ten to rodzaj kina eksperymentalnego, którego głównym zamysłem jest przenikanie się muzyki z obrazem wyniesione z inspiracji treścią płyty nagranej przez Blindead. Jego koncept album „Affliction XXIX II MXMVI" opowiada o wewnętrznym świecie uczuć autystycznego dziecka.

Black Atlantic, Powiększenie,

ul. Nowy Świat 27, bilety: 20 – 30 zł, rezerwacje:

powiekszenie@gmail.com, czwartek (26.05), godz. 20

Ten akustyczny zespół popowy z Holandii stworzony został przez Geerta Van der Velde, byłego frontmana metalcore'owej amerykańskiej formacji Shai Hulud. Jego muzycy promują debiutancki album „Reverence for Fallen Trees" wydany w sierpniu 2009 r. Sukces wypuszczonego w wersji cyfrowej materiału mierzony jest liczbą ściągnięć, a jest ich ponad 100 tysięcy.

kluby

B-Complex, Ros, Gibon, Kuksz, Szyms, Daffz (piątek), Smile, Bart B, Bobo, Fakto, Wilk (sobota), Piekarnia,

ul. Młocińska 11, piątek (20.05) – sobota (21.05), godz. 22

Weekend na Woli. W piątek „Bass Till Dawn" – nowy cykl imprez z muzyką drum'n'bass. W sobotę zamknięcie sezonu zimowego solidną dawką house.

Symphonix, M25,

ul. Mińska 25, sobota (21.05), godz. 22

Czterogodzinny występ niemieckiej techno ekipy Symphonix. Po raz pierwszy w Polsce, gdzie jeden jedyny raz wykonają set przygotowany z myślą o Warszawie.

Synkro, Feelaz, Miz, 0311, Ninja, Black Galaxy (piątek), Synkro, Feelaz, Miz, Black Galaxy (sobota), 1500 m2 Do Wynajęcia,

ul. Solec 18, piątek (20.05) – sobota (21.05), godz. 22

Weekend na Powiślu. W piątek gra Synkro – ciekawy brytyjski didżej od dubstepu i drum'n'bassu. W sobotę Nina Kraviz, zjawiskowej urody reprezentantka Moskwy, miksująca minimal.