Wyjątkiem od tej reguły jest Rachel McAdams, która wprawdzie występowała w dziecięcym teatrzyku, ale przyszłość wiązała z jazdą figurową na lodzie, która trenowała z sukcesami od czwartego roku życia. Jej kariera filmowa rozpoczęła się dopiero po ukończeniu szkoły aktorskiej, do czego namówiła ją nauczycielka.
rodzona w roku 1978 w Kanadzie aktorka ma nie tylko urodę i talent, ale także sporo szczęścia. Już trzy lata po ukończeniu studiów na wydziale teatralnym York University w Toronto została zaangażowana do dwóch filmów, które w 2004 roku odniosły sukces kasowy w Stanach Zjednoczonych i sprawiły, że Rachel McAdams stała się nie tylko znana i popularna, ale także ceniona w branży.
Pierwszym był melodramat „Pamiętnik" w reżyserii Nicka Cassavettesa, w którym stworzyła niezapomniany duet z Ryanem Goslingiem, drugim – komedia „Wredne dziewczyny" Marka Watersa, w której zagrała pewną siebie, arogancką i zazdrosną o swoją pozycję szkolną piękność. Za obydwie role posypały się na nią młodzieżowe nagrody MTV i Teen Choice. Na szczęście kariera idolki nastolatek nie skusiła McAdams, która zaczęłą próbować swych sił w różnych wcieleniach.
Rok później wystąpiła u mistrza horroru Wesa Cravena w thrillerze „Red Eye" jako pasażerka samolotu, sterroryzowana przez przestępcę, z którym prowadzi cały czas psychologiczną grę, a w roku 2008 zagrała kobietę-żołnierza wracającą z wojny w komediodramacie Neila Burgera „Szczęśliwy powrót". Stąd był już tylko krok do udziału w superprodukcji „Sherlock Holmes" (2009) i sequelu „Sherlock Holmes: Gra cieni" (2011) w reżyserii Guya Ritchiego, które wywindowały ją na szczyty popularności. Na planie filmu „Rodzinny dom wariatów" (2005) aktorka spotkała się z Diane Keaton, która zarekomendowała ją swojemu przyjacielowi Woody'emu Allenowi. Ten zaangażował ją do nagrodzonego Oscarem „O północy w Paryżu" (2011), w którym Kanadyjka zagrała drugoplanową, lecz znaczącą rolę narzeczonej głównego bohatera, ulegającej fascynacji bufonowatym pseudoznawcą sztuki.
Tak więc niespełna dziesięć lat po debiucie Rachel McAdams wstąpiła w najwyższe – komercyjne i artystyczne – progi Hollywoodu. Jedną z najciekawszych jej kreacji jest postać Delli Frye – początkującej, lecz bardzo ambitnej dziennikarki w thrillerze politycznym Kevina Macdonalda pt. „Stan gry". Della, pomagając doświadczonemu dziennikarzowi śledczemu Calowi McAffreyo wi (Russell Crowe), podąża tropem upozorowanego na wypadek w metrze zabójstwa asystentki kongresmena Stephena Collinsa (Ben Affleck) i w ten sposób zaczyna poznawać coraz bardziej szokujące kulisy afery, powstałej na styku polityki i wielkiego biznesu. Aktorka bardzo przekonująco zasygnalizowała ewolucję młodej kobiety, która z narwanej blogerki staje się rozważną i dojrzałą przedstawicielką swojego zawodu.