Historia Hanny Arendt i Martina Heideggera oraz namiętności jaka ich łączyła została nagrodzona za montaż na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie w 2012 roku. Otrzymała też Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności. Grające Arendt Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Agnieszka Grochowska dostały Nagrodę Presspubliki, wydawcy „Rzeczpospolitej" za rolę kobiecą.

Czytaj rozmowę z Feliksem Falkiem

Sztuki Savyon Liebrecht są impresjami na temat jej duchowych przeżyć jako przedstawicielki drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które może mówić o sobie – Izraelczycy. Pamięć o zagładzie oraz konflikt postaw między wierzącymi a ateistami są bliskie również polskiemu czytelnikowi. Duże znaczenie w twórczości Liebrecht mają kobiety. Pisarka pokazuje jaki wpływ na ich życie i życie ich rodzin miał Holokaust.

Czytaj rozmowę z Marcinem Hycnarem

Savyon Liebrecht

urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym. Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł „dramaturga roku" w Izraelu.

"Ludzie, którzy badają dynamikę zachowań ludzi ocalałych z Zagłady, dzielą ich domy na dwa typy. W jednych obsesyjnie mówi się o Holokauście, niezależnie od tego, co jest tematem rozmowy - sznurówka czy kawałek chleba prowadzą wprost do wspomnień z getta i obozu koncentracyjnego. W domach drugiego typu panuje kompletna cisza. Sądzę, że najbardziej twórczy artyści wychowali się w domach drugiego rodzaju, ponieważ cisza jest tym, co najbardziej wyzwala kreatywność"  - Savyon Liebrecht.

SAVYON LIEBRECHT „Rzecz o banalności... i inne sztuki"

Antologia zawiera:

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

- wstęp autorstwa Michała Sobelmana, tłumacza,

- sztuki:  „Po chińsku do ciebie mówię"

„Ruchele wychodzi za mąż"

„Pustynne jabłka"

„Sonia Muszkat"

„Rzecz o banalności miłości"

- esej Savyon Liebrecht „Wpływ Holokaustu na moją pracę".

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy dwa egzemplarze książki „Rzecz o banalności... i inne sztuki". Aby je  wygrać, wyślij we wtorek (22 stycznia) esemes o treści "ZW.01.imię nazwisko + adres do wysyłki" na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 13-15 w dniu 22 stycznia, do momentu wyczerpania puli nagród (nagrody prześlemy pocztą).