Nowa Zelandia w Bagateli

Krakowski Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i wydawnictwo AdiT i zapraszają dzisiaj na spotkanie wokół książki "Dwa oceany" - antologii sztuk najlepszych dramatopisarzy nowozelandzkich.

Aktualizacja: 27.03.2013 15:38 Publikacja: 27.03.2013 15:32

Nowa Zelandia w Bagateli

Foto: materiały prasowe

Inspiracją dla nazwy antologii był motyw zderzenia się dwóch oceanów: Tasmańskiego i Pacyfiku, obecny w sztuce Vivienne Plumb „Przylądek". Obraz napierających na siebie Oceanu Tasmańskiego ze wschodu i Pacyfiku z zachodu, które spotykają się na przylądku, przywołuje na myśl zderzenie kultur, do którego dochodzi w wielokulturowym społeczeństwie Nowej Zelandii. Nieuporządkowane sprawy życiowe Europejczyków przybyłych w XVIII wieku na wyspy, zderzone ze specyfiką życia w społeczeństwach tradycyjnych, rodzą konflikty. Obie grupy w wyniku tarć uczą się, jak rozwiązywać problemy z poszanowaniem wzajemnych wartości i obyczajów. Przylądek to zarazem miejsce, „gdzie dusze udają się do Hawaiki" – miejsca osiągnięcia katharsis.

- Mało kto już wie o wielkich papugach kakapo, podobnie jak kiwi nie umiejących latać, które dają się strząsać z drzew jak gruszki, a wymarły ptak moa (w ogóle największy na świecie) dopiero zdobywa popularność jako symbol wchodzącej na polski rynek sieci fastfoodów. Ktoś może słyszał sopran maoryskiej gwiazdy Kiri te Kanawa, a komuś innemu przypomni się, że Czomolungmę zdobył po raz pierwszy nie kto inny, tylko Nowozelandczyk, sir Edmund Hillary. W kręgach zbliżonych do literatury wypada wiedzieć o istnieniu znakomitej nowelistki Katherine Mansfield, a autobiograficzną trylogię powieściową Janet Frame rozsławił film jej rodaczki Jane Campion „Anioł przy moim stole".

Z kolei nowozelandzkie pejzaże zagościły w naszej wyobraźni dzięki adaptacjom prozy J.R.R. Tolkiena dokonanym przez Petera Jacksona, którego wczesne filmy („Zły smak", „Martwica mózgu") też mają u nas swoich wielbicieli. O nowozelandzkim teatrze nie słyszał jednak raczej nikt z nas, i pod tym względem niniejsza antologia jest przedsięwzięciem absolutnie pionierskim - czytamy we wstępie napisanym przez Adama Wiedemanna.

- Kulturowa odmienność wnosi możliwość zetknięcia się z czymś egzotycznym i wyjątkowym – obcym, co nieco zmienia, a na pewno odświeża spojrzenie na nasze własne problemy - pisała o książce Joanna Jopek.

Warto zwrócić uwagę na ilustracje, są nimi prace nowozelandzkiego artysty  - Francisa Pottera (www.francispotterart.com).

CZYTANIE DRAMATU

Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego / Scena na Sarego 7 i Agencja Dramatu i Teatru

zapraszają 27 marca 2013 o godz. 19.15

na prezentację dramatów w opracowaniu reżyserskim Katarzyny Deszcz z udziałem aktorów: Kamili Klimczak, Justyny Schneider, Przemysława Brannego, Sławomira Maciejowskiego, Sebastiana Oberca, Piotra Urbaniaka i Marcela Wiercichowskiego.

Po czytaniu zapraszamy na rozmowę z poetą Adamem Wiedemannem,

tłumaczką Wiolettą Perzanowską,  Joanną Jopek, krytyczką teatralną

i Katarzyną Deszcz.

Spotkanie poprowadzi Kamila Paprocka.

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie