Kiedy 40 lat temu brytyjskie małżeństwo, Lionel i Joy Bryer wpadło na pomysł utworzenia orkiestry złożonej z młodych ludzi ówczesnej Wspólnoty Europejskiej, długo musieli szukać sponsorów i przekonywać polityków do tej idei. Kiedy się wreszcie udało i orkiestra ruszyła w pierwsze tourneé po Europie, okazało się, że muzyka pokonuje bariery, służy zbliżeniu lepiej niż przemówienia polityków.
Śladem obecnej EUYO poszły potem kolejne inicjatywy: założona w Austrii w latach 80. Justav Mahler Jugendorchester, do której zapraszano młodzież z krajów bloku komunistycznej czy słynna West-Eastern Divan Orchestra, w której obok siebie siedzą Żydzi i Arabowie. Najmłodsza jest nasza I, Culture Orchestra, patronuje jej Instytut Adama Mickiewicza, a stanowi muzyczną realizację politycznej idei partnerstwa wschodniego.
Lata biegną, muzycy przy pulpitach się zmieniają (w EUYO nie można mieć więcej niż 24 lata), a Joy Bryer nieprzerwanie zajmuje się orkiestrą od 1972 r. Tym razem nie mogła przyjechać do Polski, zarządzanie przekazawszy młodszym menedżerom, ale wciąż jest strażniczką swego pomysłu.
Młodzieżowe orkiestry zyskały taką markę, że ich koncerty cieszą się ogromną popularnością i traktowane są bez taryfy ulgowej. EUYO podczas obecnego, wiosennego tourneé oprócz Warszawy da także cztery koncerty w Szwajcarii, sześć we Włoszech i pięć w Hiszpanii.
Tymi zespołami z reguły kierują najwybitniejsi dyrygenci. Szefem Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej od 2000 r. jest legendarny Vladimir Askenazy, który w 1955 r. przegrał rywalizację w Konkursie Chopinowskim z naszym Adamem Harasiewiczem. Od kilku dekad karierę pianistyczna efektownie łączy z działalnością dyrygencką.