Swój patent na zapisywanie i odtwarzanie muzyki z miniaturowej taśmy zamkniętej w plastikowe pudełko o nazwie Compact Cassette firma Philips przedstawiła 30 sierpnia 1963 r. Grupie inżynierów, która opracowała nowy format, przewodził Lou Ottens. Dziesięć lat później prowadził już prace nad płytą CD.
Pomysł zapisywania muzyki na taśmie pojawił się w 1935 r. kiedy niemiecka firma AEG zaprezentowała pierwszy magnetofon szpulowy. Stosowane przez rozgłośnie radiowe i studia nagraniowe, duże magnetofony z trudem były akceptowane w domach. Dopiero zastosowanie wąskiej i cienkiej taśmy w kasecie wzbudziło zainteresowanie masowych odbiorców. Philips udostępnił licencję na format za darmo, co spowodowało upowszechnienie formatu i obniżenie ceny rynkowej.
Produkcja kaset z zapisanymi nagraniami, tymi samymi, co na powszechnych wówczas albumach winylowych, ruszyła w Europie w 1965 r., a w Ameryce w następnym roku. Kasety były łatwiejsze w użyciu niż delikatne longplaye. Panowało też przekonanie, że taśma zużywa się wolniej niż winyl. Dlatego koneserzy przegrywali swoje kolekcje na wysokiej klasy magnetofonach i słuchali kaset, by zaoszczędzić kolekcje. Warto zauważyć, że w obu przypadkach charakter dźwięku był ten sam - analogowy, choć na kasecie jednak niższej jakości. Dopiero wprowadzenie kaset tzw. chromowych i żelazowych poprawiło jakość nagrań, również tych sprzedawanych w sklepach muzycznych. Jednak z latami jakość dźwięku na taśmie spada, co wynika z cech magnetycznego nośnika.
Do Polski kasety i magnetofony kasetowe przywędrowały dopiero na początku lat 70. dzięki licencji z firm Thomson i Grundig. Przede wszystkim nagrywaliśmy na nich muzykę z radia i płyt winylowych, ale szczyt popularności kaset przypadł na lata 80. Lawinowy rozwój rynku fonograficznego spowodował, że każdy zespół wydawał swoje nowe albumy przede wszystkim na kasetach magnetofonowych, dopiero w drugiej kolejności na płytach winylowych.
Polscy pionierzy rapu zaistnieli dzięki kasetom magnetofonowym sprzedawanym na koncertach, a później kopiowanym amatorsko przez fanów. Pierwsze wydania kasetowe niektórych wykonawców osiągają dziś na aukcjach ceny 200 - 300 zł.