- Corocznie na Imieniny Jana Kochanowskiego zapraszany jest jeden gość specjalny. W zeszłym roku był nim Julian Tuwim, a w tym będzie Tadeusz Boy-Żeleński – mówi „Rz" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Zachęcamy do czytania polskiej literatury pięknej. Trzy czwarte nakładów beletrystyki to są tłumaczenia z języków obcych. Skoro większość nocy spędzamy z obcą literaturą, oddajmy przynajmniej tę jedną polskim pisarzom, przecież oni lepiej opowiadają o tym co nam bliskie – dodaje.
Przez cały dzień odbywać się będą dedykowane Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu spotkania. Już o godz. 13.00 na dużej scenie zasiądą Małgorzata Szpakowska, Józef Hen i Wiesław Uchański i Tadeusz Nyczek by rozmawiać o „Boyowych obyczajach i literaturze". O godz. 14.30 na małej scenie o roli recenzenta, którym był również Tadeusz Boy-Żeleński dyskutować będą krytycy - Jacek Cieślak, Maciej Nowaki, Witold Mrozek, dyskusję poprowadzi Paweł Soszyński.
O godz. 17.30 coroczny poetycki mecz na utwory bohatera wieczoru stoczą: Agata Buzek, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Cezary Kosiński, Tomasz Sapryk, Tomasz Zimoch, Krzysztof Materna przeciwko Katarzynie Figurze, Małgorzacie Kożuchowskiej, Wojciechowi Malajkatowi, Janinie Paradowskiej, Michałowi Rusinkowi i Wiktorowi Zborowskiemu.
- Tego dnia jedyny raz w roku otwarty będzie Pałac Rzeczypospolitej, w którym pokażemy rękopisy pisarzy, którzy oddali Bibliotece Narodowej swoje archiwa w ostatnim czasie – mówi Tomasz Makowski.
Wśród nich znalazły się dokumenty Hanny Krall, Krystyny Miłobędzkiej, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Jacka Dukaja i Tadeusza Różewicza. Tego zmarłego w kwietniu, jednego z najznakomitszych poetów wspominać będą Stasys Eidrigevičius, Piotr Mitzner, Leszek Szaruga i Andrzej Sapija. Dyskusja odbędzie się na dużej scenie o godz. 16.15.