Przedstawienie „Spartakus" to wizytówka stylu Bolszoj. Tracki jeniec, Spartakus, doprowadził do powstania gladiatorów w starożytnym Rzymie. Przewodnią myślą dzieła jest walka o wolność, a jej wielką metaforą – dzieje buntu gladiatorów. Balet ten to monumentalny fresk o wieloplanowej akcji, wątkach epicznych, tragicznych i lirycznych, pełen ostrych spięć dramatycznych, operujący tłumami na scenie. Dominują w nim rytmy marszowe, ale również reminiscencje folkloru różnych narodów – zwłaszcza ormiańskiego, gruzińskiego i tureckiego. Kompozytorem „Spartakusa" jest Aram Chaczaturian, a choreografię do baletu ułożył Jurij Grigorowicz, jeden z najważniejszych choreografów Bolszoj.
Na występy moskiewskiego zespołu baletowego Teatru Bolszoj przychodzą melomani ze wszystkich stron świata. Na jego występy czekają z ogromną niecierpliwością. Przedstawienia cieszą się niesłabnącą sławą. Kierownictwo czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się udostępnić spektakle szerszej publiczności. Wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, zorganizowali oni transmisję przedstawień baletowych w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, w salach kinowych na całym świecie.
Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.
muzyka: Aram Chaczaturian | choreografia: Jurij Grigorowicz
czas trwania: około 3 godzin i 15 minut