Hasło tegorocznej edycji brzmi „Dziedzictwo – źródło tożsamości". Miejsce inauguracji jest nieprzypadkowe. W tym roku przypada 10. rocznica wpisania Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznania parku przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.
- Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w miejscu, które mogę nazwać najbardziej europejskim miejscem w Europie, gdyż Łęknica leży u styku trzech regionów: województwa lubuskiego, Brandenburgii i Saksonii. To teren szczególny, wyjątkowy tygiel - mówił na czwartkowej konferencji starosta żarski Marek Cieślak. – Kiedyś tam Polska się kończyła, dzisiaj się zaczyna.
Park Mużakowski wpisany jest w malowniczą dolinę Nysy i leży po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Jego obszar łącznie obejmuje 700 ha. Po niemieckiej stronie w Bad Muskau znajduje centralna część z pałacem. Po polskiej mamy piękny naturalistyczny park. Twórcą całego założenia był pruski arystokrata książę Hermann von Pückler-Muskau. W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa przez dwa weekendy 13/14 i 20/21 września w całej Polsce będzie można zwiedzać bezpłatnie zabytki, często niedostępne na co dzień, uczestniczyć w wykładach, koncertach, warsztatach, turniejach, rekonstrukcjach. - Dziedzictwo jest źródłem tożsamości - przypomina wiceminister Piotr Żuchowski.- Idea EDD podkreśla wspólne korzenie kultury europejskiej, ale czerpie także ze źródeł regionalnych.
Wszystkie regiony oferują mnóstwo atrakcji, np. mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić z przewodnikiem Psie Pole i przejść szlakiem lwowskich pamiątek . W województwie łódzkim można m.in. zobaczyć zabytki industrialne Zduńskiej Woli. W krużgankach Opactwa OO. Cystersów w Wąchocku odbędzie się festyn historyczny „Mnisi i hutnicy". Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na pokazy przedstawiającej życie w średniowiecznej osadzie. Prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa poskreśla, że tegoroczne hasło EDD jest bardzo trafne i dodaje, że Instytut jest powołany do opieki nad zabytkami, lecz jednocześnie Dni są projektem społecznym, więc angażują też wiele inicjatyw lokalnych.
Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.