Modernizacja pozwoli zwiększyć przestrzenie użytkowe biblioteki. Na dziedzińcu powstanie przeszklona oranżeria, pełniąca funkcję sali edukacyjnej i warsztatowej. Nowa przeszklona klatka schodowa pozwoli zainstalować windę. A w dodatkowej kondygnacji podziemnej znajdzie się wielofunkcyjna sala multimedialna, przeznaczona na konferencje i wydarzenia naukowe.
– Do tej pory budynek ten służył służył przede wszystkim naukowcom jako specjalistyczna biblioteka, zamknięta dla szerokiej publiczności. Teraz to miejsce całkowicie się zmieni, stanie się rzeczywiście instytucją publiczną otwartą na szerokie relacje z publicznością. Pozostaną w niej funkcje naukowe i konserwatorskie, ale uzupełnione przez działania popularyzatorskie i wystawiennicze, pokazujące społeczne znaczenie tych zbiorów – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Remont Biblioteki Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, prowadzi firma RE-Bau
Prace potrwają do 2027/28 roku, a ich całkowity koszt wyniesie 56 mln zł.
Remont Biblioteki Książąt Czartoryskich realizowany jest w ramach projektu, który uzyskał dofinansowanie z unijnego programu FEnIKS w wysokości ponad 37 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma RE-Bau, odpowiedzialna za kompleksowy zakres prac – od konstrukcyjnych, przez elewacyjne, po instalacyjne i wykończeniowe.