Camerimage: Konkurs krótkometrażowych dokumentów

Prezentujemy skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych "Obraż Świata - Świat w Obrazach" 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Publikacja: 25.10.2015 15:30

Kadr z filmu "10" Marty Jurkiewicz

Kadr z filmu "10" Marty Jurkiewicz

Foto: Camerimage

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

 

Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu Camerimage od 2008 roku, potwierdza fakt, że dołącza ona do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

 

10

 

Czy bogatsi w wiedzę o tym, czego moglibyśmy doświadczyć w przyszłości, moglibyśmy ją wykorzystać? Czy rady osób bardziej  doświadczonych służyłyby nam jako wskazówki? Marta Jurkiewicz daje szansę przekonania się o tym dziewięciu chłopcom i mężczyznom. Każdy z nich słucha nagrania nieznajomego starszego o dziesięć lat. Dokumentalny eksperyment młodej reżyser to refleksja nad ulotnością czasu i szans, które daje nam życie.
 
Tytuł oryginalny: 10
Reżyseria: Marta Jurkiewicz
Zdjęcia: Ben Geraerts
Produkcja: Doc.Eye Film
Holandia, 2014
 
Biała śmierć
 
Biała śmierć to impresjonistyczny obraz świata naznaczonego tragedią. Nierealna wędrówka pośród szczątków opowieści, której bohaterowie – czterdziestu czterech młodych szeregowców i jeden sierżant spotkało się ze śmiercią w górzystym regionie Antuco.
 
Tytuł oryginalny: Muerte blanca
Tytuł angielski: White Death
Reżyseria: Roberto Collío
Zdjęcia: Matías Illanes
Produkcja: Araucaria Cine
Chile, 2014
 
Conversation, The
 
Walentin Stiepanowicz spędza większość czasu przy oknie ze słuchawką w ręku. Tęskni za żoną, Klaudią. Raz po raz próbuje się do niej dodzwonić – telefon staje się dla niego jedynym źródłem łączności ze światem zewnętrznym.
Bohater filmu wiedzie życie samotnika. Mieszka bez ogrzewania, elektryczności, bieżącej wody. Mimo to jest w stanie odnaleźć sens i radość w oczekiwaniu na ukochaną.
Film w najdrobniejszych szczegółach przedstawia życie bohatera. Mozaika obrazów, przedstawiających fragmenty jego świata, stanowi kontemplację natury ludzkiej duszy.
 
Tytuł oryginalny: Razgovor
Reżyseria: Anastasia Novikova
Zdjęcia: Pavel Skvortsov
Produkcja: SNAT LLC
Rosja, 2015
 
Hotel 22
 
Każdej nocy w Dolinie Krzemowej autobus komunikacji publicznej zamienia się w nieformalne schronisko dla bezdomnych. Hotel 22 ukazuje dramatyczne wydarzenia jednej nocy na trasie linii 22.
 
Tytuł oryginalny: Hotel 22
Reżyseria: Elizabeth Lo
Zdjęcia: Elizabeth Lo
Produkcja: Stanford University
USA, 2014
 
I'll Fly Higher
 
 

Dwaj młodzi bracia wędrują bez celu po ogromnym, pustym świecie. Tętniące życiem zaledwie kilka metrów dalej społeczeństwo nie mogłoby się wydawać bardziej odległe. Próbują uciec od rzeczywistości, ale jak znaleźć odniesienie do niezaprzeczalnie istniejącego świata, kiedy nie jest się jego częścią?
 
Tytuł oryginalny: Volando Voy
Reżyseria: Isabel Lamberti
Zdjęcia: Jeroen Kiers
Produkcja: Nederlandse Filmacademie - Netherlands Film Academy (AHK)
Holandia, 2015
 
Kontrapunkt
 
Bohaterem filmu Papuzińskiego jest Michał Batory, urodzony w Łodzi i wykształcony w łódzkiej PWSSP, od lat 80. pracujący we Francji. W dziedzinie plakatu artystycznego osiągnął status znanego i cenionego twórcy. Projektuje plakaty do spektakli teatralnych i baletowych, filmów,  wystaw, wydarzeń muzycznych. Wiosną 2011 roku Muzeum Sztuk Pięknych w Luwrze zaprezentowało jego wielką wystawę. Michał Batory i jego twórczość w dziedzinie plakatu i projektowania plastycznego jest tematem filmu - kolejnej próby stworzenia filmowego portretu artysty działającego w dziedzinie sztuk wizualnych.
 
Tytuł angielski: Counterpoint
Reżyseria: Andrzej Papuziński
Zdjęcia: Stanisław Śliskowski
Produkcja: Film Studio Everest
Polska, 2014
 
Many Sad Fates of Mr. Toledano, The
 
Fotograf Phil Toledano, uwieczniający swoje życie w formie obrazów, ma obsesję na punkcie własnej śmierci. Pod okiem filmowca Joshuy Seftela stara się przewidzieć i unaocznić wszelkie niepokojące tory, na które może pchnąć go los. Tymczasem pozostające na uboczu żona i córka martwią się, że projekt Phila nie pozwoli mu dostrzec pozytywnych stron przyszłości.
 
Tytuł oryginalny: The Many Sad Fates of Mr. Toledano
Reżyseria: Joshua Seftel
Zdjęcia: Naiti Gámez 
Produkcja: Seftel Productions
USA, 2015
 
Nothing Left Unsaid
 
Osiemnaście lat temu Wim miał zawał mózgu. Od tamtego czasu cierpi na zespół zamknięcia, co oznacza, że nie jest w stanie mówić ani się poruszać. Przez ostatnie lata przebywał w domu pod opieką żony. Trzej synowie, Will, Edwin i Bram, postanawiają odciążyć matkę i zająć się ojcem przez weekend. Po raz pierwszy w życiu czterej mężczyźni są zdani wyłącznie na siebie.
 
Tytuł oryginalny: Alles is gezegd
Reżyseria: Anne-Marieke Graafmans
Zdjęcia: Simone Galavazi, Joost Van Herwijnen
Produkcja: Een van de jongens
Holandia, 2014
 
Ojcu
 
Fabularyzowany dokument Ojcu jest rekonstrukcją tragicznej historii Adama Bandrowskiego, Kresowianina, widzianej oczyma jego trzyletniej córki Aliny. Utrwalone w pamięci dziecka poetyckie obrazy z życia jej rodziny są gwałtownie przerwane scenami aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania jej ojca w czasach stalinowskiego Wielkiego Terroru. Film jest hołdem, złożonym wszystkim ofiarom Mordu w Winnicy.
 
Tytuł oryginalny: To My Father
Reżyseria: Liliana Komorowska, Diana Skaya
Zdjęcia: Jan Belina-Brzozowski
Produkcja: Queen Art Films
Kanada, 2015
 
Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód
 
Bogdan Dziworski powraca po dwudziestu pięciu latach artystycznego milczenia osobistą opowieścią, będącą dziennikiem podróży artysty do Gruzji. Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód to fantasmagoryczna historia o kulcie Józefa Stalina – postaci, która odegrała szczególną rolę w dzieciństwie Dziworskiego. „Dużo czasu upłynęło, odkąd podjąłem decyzję, że odwiedzę rodzinne strony wodza” – słyszymy zza kadru komentarz bohatera a zarazem autora.
 
Tytuł angielski: Plus Minus or Fly`s Trip to the East
Reżyseria: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Produkcja: Paisa Films Sp. z o. o.
Polska, 2015
 
Tale of Love, Madness and Death, A
 
Mój wuj cierpi na schizofrenię, a babcia jest nieuleczalnie chora. Dziadek, który nie jest w stanie zajmować się obydwojgiem, musi wybrać między żoną a synem.
 
Tytuł oryginalny: Un Cuento de Amor, Locura y Muerte
Reżyseria: Mijael Bustos
Zdjęcia: Alvaro Anguita
Produkcja: Luminaria
Chile, Niemcy, 2015
 
Time and Place
 
Matka filmowca opowiada, jak wyglądało jej życie, odkąd pięćdziesiąt lat temu zamieszkała w zaniedbanym domu nad kanałem w Amsterdamie. Szybka kariera męża, burzliwe rozstanie, samotne wychowywanie czwórki dzieci. Kobieta próbuje sobie przypomnieć jak najwięcej, ale nie chce pokazywać twarzy – widzimy też tylko kilka zdjęć. Jej historia zostaje więc opowiedziana za pośrednictwem obrazów, przy użyciu niekonwencjonalnych technik reprodukcji. W efekcie nie wszystko jest tak „prawdziwe”, jak można by się spodziewać.
 
Tytuł oryginalny: Tijd en Plaats
Reżyseria: Martijn Veldhoen
Zdjęcia: Martijn Veldhoen
Produkcja: Pieter van Huystee Film
Holandia, 2014
 
W cieniu
Impresja dokumentalna o polskim autorze zdjęć filmowych Ryszardzie Lenczewskim. 
 
Tytuł angielski: In the Shadow
Reżyseria: Magda Budzyń, Magdalena Szydłowska
Zdjęcia: Magdalena Szydłowska
Produkcja: Szkoła Filmowa w Łodzi
Polska, 2014
Wear of Agony, The
 
Nowa interpretacja obiegowej prawdy. Kalejdoskop przestrzeni, ludzi i przedmiotów składających się na obraz meksykańskiej klasy robotniczej, w którym marzenia mieszają się z rzeczywistością i nawiązują z nią dialog.
 
Tytuł oryginalny: El Sudor de la Agonía
Reżyseria: Mariano Rentería Garnica
Zdjęcia: Mariano Rentería Garnica
Produkcja: El Relicario
Meksyk, 2014
 
Working to Beat the Devil
 
Obrazy dawnych czynów nieprzerwanie przenikają umysł…
Starzejący się naukowiec, zdezorientowany i zagubiony we wspomnieniach, pracuje dzień i noc, by na nowo odkryć tajemnice powstania życia. Stworzenie, walczące o przetrwanie w świecie natury, bezustannie poszukuje swojego stwórcy.
Film zbudowany z materiałów fikcyjnych, archiwalnych i dokumentalnych, przeplata na wpół biograficzne elementy pustelniczego życia naukowca Guya Shewringa i obrazy z wyimaginowanego świata jego przeszłości i przyszłości, w której nauka staje się fikcją. Subtelnie lecz przejmująco ukazuje zdumienie wywołane przez niezwykłe zjawiska przyrody.
 
Tytuł oryginalny: Working to Beat the Devil
Reżyseria: Adam Gutch, Chu-Li Shewring
Zdjęcia: Adam Gutch, Chu-Li Shewring
Produkcja: Adam Gutch, Chu-Li Shewring
Wielka Brytania, 2014

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu Camerimage od 2008 roku, potwierdza fakt, że dołącza ona do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kultura
Polskie studio Badi Badi stworzyło animację do długo wyczekiwanej w świecie gamingu gry „Frostpunk 2”
Kultura
Nowy system dotacji Ministerstwa Kultury: koniec ingerencji gabinetu politycznego
Kultura
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej za miesiąc, 25 października
Kultura
Złote pończochy króla Sasa. Wyjątkowa wystawa na Wawelu