Sztuka czasów Jagiellonów będzie królować na największej z nich, zatytułowanej „Obraz Złotego Wieku”, planowanej na jesień. Na tę prezentacje złoży się kilkaset dzieł sprowadzonych z całego świata, m.in. British Library, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie. Zobaczymy m.in. dzieła malarzy pracujących dla Zygmunta I: Hansa Dürera, Antoniego z Wrocławia, Dionizego Stub,.
Znajdzie się też na niej wiele zabytków nowoodkrytych lub dotąd w Polsce niepokazywanych.
Czytaj więcej
Zamek zaprezentował obrazy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego, a także inne cenne dzieła sztuki, które wzbogaciły w tym roku jego kolekcje.
Skala tego projektu jest porównywalna z prezentacją „Wszystkich arrasów króla” w 2021 roku. „Obraz Złotego Wieku” ma być wystawa totalną, obejmująca wszystkie piętra Zamku, bo jego renesansowa oryginalna architektura oraz wystrój malarski i rzeźbiarskiego z epoki Zygmuntowskiej doskonale współgra z eksponatami.
Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu wyjaśnia, że wystawa w historycznych wnętrzach opowie o fenomenie dworu Jagiellonów jako centrum kultury, sztuki i nauki. Jagielloński dwór tworzył wyjątkowy ośrodek sztuki. Zainteresowania artystyczne i mecenat Zygmunta Augusta sprawiły, że do Krakowa trafiały dzieła najwybitniejszych twórców, zarówno z południa, jak i z północy Europy.