Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.03.2021 15:23 Publikacja: 06.03.2021 15:23
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kraków nie zapomina o wyjątkowej więzi, jaka łączyła Wajdę z tym miastem. Tu studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. I tworzył na krakowskiej scenie Narodowego Starego Teatru legendarne inscenizacje, m.in. „Biesy”, „Noc listopadową”, „Zbrodnię i karę”, „Nastasję Filipowną”. W Krakowie kręcił też filmy: „Wesele” i „Katyń”.
- Od najwcześniejszego dzieciństwa Kraków jawił się w moich snach – sam wyznawał podczas koncertu zorganizowanego z okazji 90. urodzin w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wyrazem przywiązanie Andrzeja Wajdy do Krakowa było przeznaczenie otrzymanej w Japonii prestiżowej nagrody „Kyoto Price” na stworzenie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Z jego inspiracji powstał też Pawilon Wyspiańskiego i Pawilon Józefa Czapskiego. Gdy zmarł w 2016 roku, został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Na platformie "Urodziny Andrzeja Wajdy" już można oglądać film, opowiadający o mniej znanych pasjach twórcy światowego kina. Dokument „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” w reżyserii Krzysztofa Ingardena pokazuje reżysera jako entuzjastę architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa oraz propagatora kultury Japonii i Dalekiego Wschodu.
Spotkanie Wajdy z architektem Krzysztofem Ingardenem przeobraziło się w wieloletnią kreatywną współpracę, zapoczątkowaną w 1987 roku. Film został zrealizowany w 2015 roku. To ostatni dokument, w którym Andrzej Wajda wystąpił i opowiedział o swoich architektonicznych fascynacjach
Natomiast wieczorem VOD PLAY KRAKÓW udostępni muzyczno-filmową impresję „Wajda. Fascynacje” (godz. 18) zrealizowaną specjalnie z okazji 95. rocznicy urodzin reżysera przez Sinfoniettę Cracovię we wnętrzach i ogrodach bliskiego sercu artysty Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Krakowska orkiestra pod batutą Jurka Dybały przypomina w programie kompozycje wykorzystane przez Mistrza w największych dziełach oraz jego prace plastyczne. A w świat jego wyobraźni wprowadza nas prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda – scenografka, aktorka, reżyserka, żona Andrzeja Wajdy.
Z kolei koncert „Scoring4Wajda” (o godz. 20) to próba podsumowania dorobku Andrzeja Wajdy przez pryzmat muzyki w jego filmach i kompozytorów, z którymi współpracował. zarejestrowana podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2015 roku. Nie brakuje w nim muzyki ilustrującej najważniejsze filmy Wajdy:, jak „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Polowania na muchy” „Tatarak” jak spektakle Teatru Telewizji : „Noc listopadową”, czy „Klątwę”. W koncercie został przedstawiony szeroki krąg kompozytorów pracujących z reżyserem, m.in. Wojciech Kilar, Andrzej Korzyński, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda. To prezentacja zarówno wielości gatunków i stylów muzycznych, jak i różnorodnych metod wykorzystywania muzyki, współtworzenia obrazu i muzyki oraz artystycznego ścierania się kompozytorów z reżyserem.
Koncert zapoczątkował cykl FMF poświęcony muzyce.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
W jednym z ostatnich wywiadów lider Nine Inch Nails Trent Reznor potwierdził, że wraz z Atticusem Rossem pracują nad nowym materiałem. Muzyk przyznał, że przyświeca im wizja stworzenia czegoś, co nie będzie tak rozczarowujące, jak współczesny pop.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas