Kandydat na dyrektora Zachęty z negatywną opinią związków zawodowych

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odpowiedziała na pismo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamiarze powołania bez konkursu Janusza Janowskiego na dyrektora galerii. Kandydatura została zaopiniowana negatywnie.

Publikacja: 07.12.2021 16:50

Janusz Janowski

Janusz Janowski

Foto: PAP, Łukasz Gadomski

Jednocześnie związkowcy upublicznili na FB wszystkie kierowane wcześniej do Ministra pisma, apelujące o ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zachęty. Pod pierwszym z lipca podpisało się blisko 80 pracowników i pracowniczek galerii.

W oświadczeniu związkowców czytamy:

Od lipca 2021 roku zarówno zespół Zachęty, jak i Komisja Zakładowa zwracała się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, z apelem o ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora galerii. Od początku jako zespół stoimy na stanowisku, że to jedyna akceptowalna forma wyłonienia nowego dyrektora Zachęty — najważniejszej instytucji sztuki w Polsce, która powinna być kierowana przez osobę o najwyższych kompetencjach merytorycznych i menedżerskich.

Czytaj więcej

Nowy dyrektor Zachęty

Szanując prawo Organizatora do podjęcia decyzji, liczyliśmy, że nasz głos zostanie potraktowany poważnie — jako wieloletnich pracowników galerii i osób budujących prestiż tego miejsca, którym chętnie chwali się również ministerstwo”.

Związkowcy podkreślają, że nie otrzymali z resortu ani programu „pana Janowskiego, ani nawet jego pełnego CV”. Czytamy: „Zmuszeni zatem zostaliśmy, by sięgnąć do zasobów Internetu, by zapoznać się z wypowiedziami i osiągnięciami kandydata”.

Konkluzja jest następująca:

„Pan Janusz Janowski nie ma doświadczenia w kierowaniu dużą instytucją kultury, brak mu kwalifikacji do zarządzania kilkudziesięciomilionowym budżetem oraz blisko stuosobowym zespołem. Jego doświadczenie kuratorskie ogranicza się wyłącznie do wystaw w galerii ZPAP w Gdańsku. Brak w jego dorobku również dużych wystaw problemowych. Nie jest też osobą rozpoznawalną na arenie międzynarodowej, mającą kontakty w galeriach i muzeach na świecie. Natomiast w swoich wypowiedziach jawnie deklaruje on niechęć do sztuki współczesnej oraz brak otwartości na problemy współczesności. Takie stanowisko stoi w sprzeczności ze statutem Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, której głównym zadaniem jest „upowszechnianie sztuki współczesnej we wszystkich jej aktualnych przejawach, traktowanej jako istotny element kultury i życia społecznego”. Dyrektor instytucji zobowiązany jest do realizacji zapisów statutu, ale Organizator powinien stać na jego straży”.

Opiniując negatywnie kandydaturę pana Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty, związkowcy podtrzymują żądanie przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora.

Pointa jest następująca: „Jeśli nieznany nam program pana Janowskiego jest tak interesujący, że został przyjęty przez Organizatora bez zastrzeżeń, to na pewno będzie mocnym punktem merytorycznej i przejrzystej rywalizacji w ramach konkursu”.

Jednocześnie związkowcy upublicznili na FB wszystkie kierowane wcześniej do Ministra pisma, apelujące o ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zachęty. Pod pierwszym z lipca podpisało się blisko 80 pracowników i pracowniczek galerii.

W oświadczeniu związkowców czytamy:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Nie żyje Benji Gregory. Aktor znany z kultowego sitcomu "Alf" miał 46 lat
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Kultura
Nie zagra już osła w nowym „Shreku”. Jerzy Stuhr z nieba do piekła, czyli artysta gigant
Kultura
Artystyczny weekend w Krakowie
Kultura
Nowa kolekcja Wojciecha Fibaka. Sztuka wciąga jak tenis
Kultura
Gloria Artis dla Anny i Jerzego Staraków