Początek działalności płytowej instytutu dał pomysł prezentowania utworów Chopina granych na historycznych instrumentach. Udało się pozyskać znakomitych wykonawców, a swoistą ozdobą liczącej już kilkadziesiąt pozycji tej czarnej serii (od koloru okładek albumów) stał się wydany niedawno 14-płytowy box z utworami solowymi i z orkiestrą w interpretacji Tatiany Shebanovej.

Rosyjska pianistka i laureatka Konkursu Chopinowskiego w 1980 r., dla której Polska stała się drugą ojczyzną, dokonywała nagrań przez ponad trzy lata. Wybrała fortepian Erarda z 1849 r., towarzyszyła jej Orkiestra XVIII Wieku. Te płyty stanowią niezwykłe podsumowanie jej artystycznej drogi, pracowała nad nimi, zmagając się z nieuleczalną chorobą.

Ciekawie rozwija się seria czerwona NIFC-u, przypominająca festiwalowe koncerty zatrzymane w czasie. Szczególnym uznaniem cieszą się pierwsze w historii wykonania oper Moniuszki na instrumentach historycznych. „Halka" zrealizowana przez Fabio Biondiego i zespół Europa Galante była w tym roku nominowana do International Opera Awards.

Niebawem ma się ukazać kolejny moniuszkowski album Fabio Biondiego – „Hrabina". Ten włoski artysta prezentuje jednak w Warszawie nie tylko polskie opery. W tym roku został wydany „Korsarz" Verdiego pod jego batutą – zapis koncertu z 2019 r.

materiały prasowe

Fonograficzne zainteresowania polską operą NIFC-u uzupełniają wydawnictwa DVD realizowane wspólnie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Właśnie ukazały się zapisy dwóch ciekawych inscenizacji – „Manru" Paderewskiego oraz „Goplany" Żeleńskiego.

Nowością w białej serii z interpretacjami utworów Chopina na fortepianach współczesnych jest płyta 21-letniego Piotra Alexewicza, który w październiku przystąpi do Konkursu Chopinowskiego. Festiwal promuje tego pianistę od kilku lat, teraz możemy go posłuchać, jak z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Howarda Shelleya wykonuje inne niż koncerty utwory Chopina na fortepian z orkiestrą.

Z innych nagrań muzyki polskiej ukażą się utwory Szymanowskiego (Sonata d-moll i „Mity") oraz Paderewskiego (Sonata a-moll) w wykonaniu świetnych artystów: skrzypaczki Aleny Baevej i pianisty Vadyma Kholodenki. Oboje wystąpią na tegorocznym Festiwalu.

materiały prasowe

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Swoistym odkryciem mogą stać się płyty dwóch pianistów: Cyprien Katsaris nagrał album „Uczniowie i przyjaciele Chopina", natomiast Tobias Koch wykonuje fortepianowe utwory Moniuszki na fortepianie... Moniuszki.

NIFC zapowiada ponadto prawdziwe dwa rarytasy fonograficzne. Pierwszy to album z rejestracją występu Tomasza Stańki na Festiwalu w 2014 r. Inspiracją do jazzowych improwizacji tego niezwykłego muzyka były fragmenty listów Chopina w interpretacji Andrzeja Chyry. Tomasz Stańko grał z pianistą Marcinem Wasilewskim, kontrabasistą Arildem Andersenem i perkusistą Olavim Louhivuorim.

W 2010 r. gościem Festiwalu był wspaniały gitarzysta Paco Pena z zespołem, który w muzykę flamenco wplótł tematy z utworów Chopina. Zapis tego występu także ukaże się na płycie.