Najważniejszą postacią zespołu był zawsze Mark King, który zasłynął wirtuozerską grą na basie i śpiewem znakomicie zharmonizowanym z chórkami pianisty Mike’a Lindupa.
Ale na początku King współpracował z braćmi Gould, Boon i Philem, nawiązując do najlepszych muzycznych tradycji ich rodzinnej wyspy Isle of Wight, gdzie od lat 60. organizowane były słynne festiwale jazzowe i rockowe. Do zawiązania grupy doszło jednak w Londynie, gdzie grała muzykę jazz-funk fusion. Współpracował z nią wtedy gitarzysta Dominic Miller, znany obecnie z zespołu Stinga.
Członkowie byli wszechstronnie uzdolnieni i, w zależności od potrzeb, zamieniali się instrumentami. Przełomowe znaczenie dla brzmienia i rytmiki grupy miała praca Kinga pod koniec lat 70. w modnym sklepie muzycznym, gdzie mógł oglądać amerykańskich basistów prezentujących nowe techniki gry – klangiem. Wtedy zapadła ostateczna decyzja, że będzie głównym basistą i wokalistą, Boon Gould skoncentruje się na gitarze, Mike Lindup zostanie pianistą, a Phil Gould – perkusistą.
[srodtytul]Sześć wieczorów w Wembley Arena[/srodtytul]
Opublikowany niezależnie pierwszy singel „Love Meeting Love” zauważyli szefowie Polydoru i zdecydowali się na wydanie debiutanckiej płyty „Level 42” (1981). Po jej sukcesie szybko poszli za ciosem i ukazała się druga, złożona z nagrań dokonanych przed debiutem (1982). Powodzenie przypieczętował trzeci krążek: „The Pursuit of Accidents”, z piosenkami „Weave Your Spell” i „The Chinese Way”.