Program składa się z dwóch odrębnych wątków. Ich muzycznym łącznikiem są zaś utwory polskich kompozytorów różnych epok.
Trzy sobotnie koncerty na Rynku Nowego Miasta mają rodzinny charakter i warto wybrać się na nie z dziećmi, które oprócz muzyki mogą zainteresować się opowieściami o instrumentach. A potem warszawski przewodnik Andrzej Kochanowski zaprosi na zwiedzanie Nowego Miasta, każdorazowo innym szlakiem.
W sobotę zagra kwartet Merlo, a z Andrzejem Kochanowskim powędrujemy przez ulicę Freta do pomnika Małego Powstańca, słuchając o Marii Skłodowskiej-Curie, walkach powstańczych i dawnej giełdzie zbożowej. Tydzień później wystąpi zespół Sabionetta, a 29 sierpnia będzie można posłuchać kwartetu stroikowego Arundo.
Niedziela zarezerwowana jest dla tych, którzy lubią posłuchać muzyki ciekawej, a nie zawsze dobrze znanej. Festiwal Nowego Miasta nie chce przypominać najpopularniejszych utworów Chopina, Karłowicza czy Szymanowskiego. Pragnie udowodnić, że historia polskiej muzyki jest bogatsza.
Najbliższa niedziela (kościół NMP, ul. Przyrynek 2, godz. 13) będzie poświęcona utworom barokowym w wykonaniu zespołu Il Tempo kierowanego przez Agatę Sapiechę. Warto wiedzieć, że barok był tą epoką, w której polscy kompozytorzy należeli do najlepszych w Europie.