Zabierzemy dzieci w wyprawę dookoła świata – zachęca Katarzyna Ambroziak, kierowniczka działu oświatowo-kulturalnego Państwowego Muzeum Etnograficznego, które w ramach „Lata w mieście” przygotowuje cykl spotkań podróżniczych.

[srodtytul]Oswoić egzotykę...[/srodtytul]

W rolę przewodników wcielą się Małgorzata i Marcin Złomscy. Znani globtroterzy, których fascynują przede wszystkim egzotyczne szlaki, przez cały lipiec będą starali się zarazić najmłodszych swoją pasją.

– Podróżnicy będą zachęcać gości do poznawania kontynentów: opowiadać o nich, pokazywać zrobione przez siebie zdjęcia oraz swoje pamiątki – mówi Ambroziak.

Spotkania m.in. „Afryka – śladami Stasia i Nel”, „Wyspy Szczęśliwe: Polinezja Francuska, Fidżi, Samoa, Tonga” i „Nowa Zelandia – zielona kraina na antypodach” będą połączone ze zwiedzaniem wystaw.

– W większości korespondują one bowiem z naszymi ekspozycjami. Dla dzieci z pewnością ciekawym doświadczeniem będzie na przykład obejrzenie wystawy poświęconej Afryce, tuż po wysłuchaniu opowieści o życiu w tej części świata – mówi Ambroziak.

[srodtytul]... zajrzeć do starożytności...[/srodtytul]

Zamiast wędrować po kontynentach, można też wybrać się w podróż w czasie. Z taką m.in. propozycją wyszło Muzeum Narodowe, które na początku i pod koniec wakacji udostępnia swoje wnętrza dzieciom biorącym udział w akcji „Lato w mieście”.

Część z 60 zaplanowanych wakacyjnych spotkań dla najmłodszych odbywa się w Galerii Sztuki Egipskiej i dotyczy m.in. wiary w życie pozagrobowe. Część zaś w Galerii Malarstwa Polskiego – te poświęcone są różnym rodzajom obrazowania człowieka w sztuce.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

– Opierając się na naszych doświadczeniach edukacyjnych, w programie umieściliśmy zajęcia dotyczące zagadnień interesujących dzieci najbardziej – podkreśla Bożena Pysiewicz z Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowego. Wszystkie zajęcia będą połączone z warsztatami plastycznymi.

[srodtytul]... a może policzyć schody...[/srodtytul]

Podobny schemat będą miały spotkania w Galerii Zachęta. Tu jednak dzieci nie będą przechadzać się po stałych ekspozycjach, ale po tej stworzonej specjalnie z myślą o nich. 10 lipca czeka je otwarcie programu „Lato w mieście. Wystawa nie tylko dla dzieci”.

– Wystawę tę przygotowaliśmy korzystając z własnych zbiorów – mówi Olga Gawerska, rzecznik Zachęty.

Wybrane prace zostały pogrupowane w sześć bloków – szlaków.

– Dzięki temu goście mają do wyboru kilka tras tematycznych, na przykład „Nie z tej planety”, „Miasto w budowie” i „Podróż z biurem podróży Zachęta”. Pokonują je rozwiązując zagadki, grając w klasy, kapsle czy kółko i krzyżyk.

Część zagadek zwiedzający zabierają „ze sobą”.

– Ich rozwiązanie to praca domowa – śmieje się Gawerska i dodaje, że dzieci podczas rodzinnych wycieczek będą mieć za zadanie np. zobaczyć panoramę z PKiN, policzyć schody przed galerią i sprawdzić, jak przez lata zmienia się okolica placu Konstytucji. Warszawskie zagadki doskonale wpisują się w koncepcję całej wystawy, której tematem przewodnim jest miasto.

Wystawa w Zachęcie, w przeciwieństwie do większości innych instytucjonalnych propozycji, nie jest adresowana tylko do grup zorganizowanych. Odwiedzić mogą ją wszyscy (choć tylko grupy „Lata w mieście” nie płacą za bilety).

[srodtytul]... i zostać detektywem[/srodtytul]

„Otwartą” propozycję, wykraczającą poza podstawową ofertę „Lata w mieście”, przygotowało też Muzeum Niepodległości.

Proponuje ono udział w programie „Detektywi historii”, w ramach którego dzieci będą miały okazję m.in. poznać związki Fryderyka Chopina z Mazowszem i przeprowadzić śledztwo w sprawie Orła Białego.