Jeśli do takich miast zaliczyć Warszawę, to są to dwie imprezy: Warsaw Summer Jazz Days i Jazz na Starówce. Także Ladies Jazz Festival w Gdyni, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego - Old Jazz Meeting - Złota Tarka w Iławie czy Róże Jazz Festiwal w Zielonej Górze. Chciałbym jednak polecić imprezę bardziej kameralną, mającą od lat swoich wiernych fanów, a odbywającą się po raz piętnasty w Sulęczynie, w sercu Kaszub, nad jeziorem, wśród drzew egzotycznego parku.
[wyimek] [link=http://blog.rp.pl/marekdusza/2010/07/28/jazz-w-lesnej-scenerii/]Czytaj i komentuj na bogu Marka Duszy[/link][/wyimek]
To festiwal Jazz w Lesie, który powołali do życia dwaj aktywni mieszkańcy Sulęczyna: perkusista Adam Czerwiński i Jacek Leszewski. Najpierw koncerty odbywały się w sali restauracyjnej ośrodka Leśny Dwór, a od 1997 r. w otaczającym ośrodek parku. - Mówiąc szczerze, w żadnej prawdziwej sali koncertowej nie słyszałem tak doskonałej akustyki jak tam, nad brzegiem jeziora. Dźwięk był soczysty, selektywny, krystalicznie czysty - napisał o swoich wrażeniach w „Jazz Forum” Paweł Brodowski.
Tę szczególną „okoliczność przyrody” doceniają muzycy polecający sobie nawzajem ten festiwal. Wystąpili tu już niemal wszyscy znaczący polscy jazzmani, niektórzy po kilka razy. Za patrona imprezy można uznać gitarzystę Jarka Śmietanę, który niemal co roku prezentuje tu swój nowy program. Grali tu również: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Krzysztof Herdzin, Leszek Kułakowski, Bernard Maseli, Darek Oleszkiewicz. Byli też znamienici goście zagraniczni: Art Farmer i Hamiet Bluiett. Obaj „dżemowali” do rana. W 2005 r. jedyny koncert dała w Polsce formacja zestawiona specjalnie na ten festiwal: Bennie Maupin - saksofony, Eddie Henderson - trąbka, Jarosław Śmietana - gitara, Adam Kowalewski - kontrabas, Adam Czerwiński – perkusja.
Podwójny koncert dał tu w 2004 r. Nigel Kennedy: solowy z repertuarem klasycznym i jazz-rockowy pod hasłem „Jimi Hendrix Experience”. Natomiast Specjal Project Sulęczyno 2002 utworzyli: Bennie Maupin, Jarosław Śmietana, Darek Oleszkiewicz i Adam Czerwiński.